Kolay yüzme öğrenme teknikleri

Konu, 'Avcılık ve Doğa Sporları' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Öncelikle yüzme öğrenmek isteyen kişi azimli olmalı ve yüzmeyi sevmeli, su korkusu olan kişilerin öncelikle bu korkuyu yenmeleri gerekir.Şunu belirtmek isteriz yüzmeyi öğrenmemek gibi bir lüksünüz olamaz, 3 tarafı denizlerle çevrili bir çok göl ve akarsunun bulunduğu ülkemizde mutlaka yüzmeyi öğrenmelisiniz.

Kolayca yüzme öğrenmek için öncelikle yüzmenin temel kaidesi olan nefes alma verme tekniğini bilmek gerekiyor.Kişi yüzerken başını suyun altında tutmalı, dilerseniz kafamız içeride yüzerken nefesimizi tamamen verinceye kadar yüzmeye devam edebiliriz. Bu şekilde yüzer isek akciğerlerimizdeki karbondioksitli havayı dışarı atarız. Yüzmeye devam ederken nefesimiz bittiğinde kafamızı suyun dışına çıkararak çok kısa sürede nefes almamız gerekmektedir. Şayet nefesimizi su altında vermemiş isek, başımız su yüzüne çıktığında hem nefes vermek hem de nefes almak zorunda kalırız ki bu durumda uzun soluklu bir nefes alamayacağımız dan kısa sürede yoruluruz. Bunun yanı sıra yatay yüzme pozisyonunda, kafamızı suya soktuğumuzda ayaklarımızın su üstüne çıkar, başımızı sudan dışarı çıkardığımızda ise ayaklarımız batmaya başlar. Bu sebeple kafamızı suyun altında tutarak daha rahat şekilde yüze biliriz.

Yüzme öğrenmek için gidilen kurslarda nefes alma verme çalışması esnasında ayak çırpma hareketleri çalışması yapılmaktadır. Ayakların kullanımı hakkında verilen temel bilgi, ayakların dizler bükülmeden tıpkı bir yüzgeç gibi hareket ettirilmesi yönündedir. Yine ayaklarının birbirinden fazla uzaklaşmaması gerekmekte. Fakat serbest stil yüzmede kol hareketlerinin ayaklara göre çok daha fazla itme gücü verdiğini de bilmenizde yarar var.
    Yüzme Teknikleri.jpg
    Yüzme dersi verenler vücudun suya paralel tutulmasını, başın su altında muhafazası ve sadece nefes alma amaçlı dışarı çıkarılması konuları sıklıkla vurgulanarak verimli bir yüzmenin nasıl olması gerektiği pek çok pratik bilgi verirler.

Yüzme eğitimi sırasında nefes alıp verme ve bacak kaslarını güçlendirme çalışmasından sonra köpükten imal edilen yüzme tahtaları veya köpükleri ile çalışmalar yapılır. Başlangıçta iki kol ile tutulan bu tahtalar bacak kaslarının çalıştırılması çalışmalarında yararlı olmaktadır. Ardından yüzme tahtasının tek el ile tutulması ve nihayet yüzme tahtasız idmanlar yürütülür. Tabii ki farklı yüzme öğretme teknikleri uygulanabilir ancak temelde aynı pratikler yapılmaktadır.

2. Sabır

Sabır Admin Yetkili Kişi

Ben serberst yüzerken kesinlikle 3 kol bir nefes tekniğini kullanıyorum. Böylelikle daha rahat ve kontröllü yüzüyorum.

3. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

sağ - sol - bi daha sağ atarken nefes alacaksın.

bu üçleme tekrarında nefes vereceksin

4. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Yuzmeyi hicbirzaman sevemedim bi turlu, yuzmeyi biliyorum diyebilirim ancak derin sudan korkarim.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş