“Kokusunda Tanı” adlı oyun; Kokuları Ayırt Ediyoruz

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Elma, muz, limon ve mandalina meyveleri yıkanmış ve doğranmış olarak tabaklara hazırlanır. Meyveler ve kabukları ayrı ayrı çocuklara koklatılır. Burunlar kapalı ve açık olarak meyveleri tatmaları sağlanır. Burunları kapalı ve açık olarak meyve yerken neler hissettikleri sorulur

Oyun Hareket- Müzik:

Çocuklarla “Kokusunda Tanı” adlı oyun oynanır. Seçilen çocuktan gözlerini kapatarak koklatılan nesnenin (muz, portakal vb.) ne olduğunu tahmin etmeleri istenir.

Öğrenciler iki gruba ayrılır. “Çaydanlık ve İnsan” adlı şarkıyı söyleyerek öykünmelerini yaparlar.

Çaydanlık ve İnsan

Ben bir çaydanlığım yuvarlak karnım. / Kaynayınca suyum, / Fokur da fokur, fokur da fokur,

Çağırırım seni. / Eğersin başımı, içersin çayımı, / Lıkır da lıkır, lıkır da lıkır.

Fen matematik:

Pratik olması için kâğıt havlulardan oluşturulan koku torbalarına değişik malzemeler konularak (karanfil, sabun vb.) kokla- hisset çalışmaları yapılır.

Çocuklara “Burnumuzla sadece güzel kokuları hissedebilseydik neler olurdu?” soruları sorularak görüş ve düşüncelerini söylemelerine fırsat verilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş