Kızılay Haftası;“Kızılay” adlı şiir

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Drama:

Çocuklara içinde bulunulan haftanın Kızılay Haftası olduğu söylenir. Kitap köşesine Kızılay’ın faaliyetlerini anlatan resimli kitaplar konulur. Kızılay’la ilgili afişler konu panosuna asılır.

Meslek köşesine doktor ve hemşire önlükleri, hemşire kepi, doktor araç gereçleri, ilaç kutuları konulur. Köşede mümkünse çocukların boyunda bir sedye oluşturulur.

Öğretmen çocukları güler yüzle karşılar. Köşelerde bulunan Kızılay kurumunun etkinliklerini yansıtan resimler incelenerek çocuklara bu konuda bilgi verilir. Kızılay kurumunun büyük felaketlerde, salgın ve hastalık durumlarında insanlara ücretsiz olarak sağlık yardımı götüren bir kurum olduğu anlatılır. Öğretmen sınıfa bir çadır kurar. Çadır kurma işi çocukların yardımı ile yapılır. Çadırın içine meslekler köşesinde bulunan sağlık araç gereçleri konulur. Dış bölümüne iki tane büyük tencere ve kepçeler yerleştirilir. Çocuklar seçtikleri köşelerde ve çadırda serbestçe oynarlar. Öğretmen oyunlarına katılarak Kızılay görevlilerinin hastaları tedavi etme davranışını oyuna yansıtır. İhtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtımı, hasta bakımı gibi olaylar dramatize edilir.

Türkçe:

Çocuklar halka şeklinde yere otururlar. “Çadırı ne için ve nerelerde kullanırız? Çadırda yaşayabilmek için başka nelere ihtiyacımız var? Kızılay ne demek?” konuları ile ilgili grup sohbeti yapılır.

“Kızılay” adlı şiir okunur.

Yardım için el açar, / Yoksullara koşarsın. / Şefkat, merhamet saçar, / Muhtaçlara yardım edersin.

Şiir çocuklarla birlikte tekrar edilir.

Afet, savaş, salgın hastalık durumunda yardıma ihtiyacı olan insanlar varsa, onlara nasıl yardım ederdiniz?” sorusu doğrultusunda çocukların fikirleri alınır. “Afetlerden korunmak için neler yapılmalıdır?” konusunda konuşulur.

Goksel bunu beğendi.
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş