“Kıyafetlerim” adlı parmak oyunu; “Zamanla Büyüdüm” albümü hazırlama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Öğretmen o gün sınıfa her zamankinden farklı görünmesini sağlayacak kıyafetle girer. Kıyafetinin farklılığına çocukların dikkatini çeker onlara neden böyle giyinmiş olabileceğini sorar. Sonra çocukların kendi kıyafetlerine dikkat çeker.

“Kıyafetlerim” adlı parmak oyununu çocuklarla beraber yapar.

Kıyafetlerim

Benim temiz kıyafetlerim var (Kıyafetler gösterilir.). / Annem onu makinede yıkar (Yıkama hareketi yapılır.),

Çamaşırlığa asar (Eller yukarı kaldırılır.). / Rüzgâr sağa sola sallar (Eller iki yana sallanır.),

Annem onu ütüler (Ütüleme öykünmesi yapılır.), / Dolabımıza dizer (Üst üste dizme öykünmesi yapılır.).

Ben mis gibi giyerim (Kıyafet gösterilir.), / Kıyafetlerim hiç kirlenmesin isterim (İşaret parmağı iki yana sallanır.). (N. Şirin)

Kıyafetleri temiz tutmanın önemi üzerinde durulur. (Lavaboda elimizi yıkarken giysilerin kollarını yukarıya kaldırmak, yemek yerken tabağımıza olabildiğince yaklaşmak, kirli etkinliklerde boya önlüğü kullanmak vb.)

Drama:

Çocuklara, “Haydi arkadaşımızın doğum gününe gitmek için en güzel kıyafetlerimizi giyelim.” denilerek kıyafet giyip saçları düzeltme draması yapılır.

Sanat:

Oyun hamurundan özel bir gün için (doğum günü, bayram vb.) pastalar hazırlanarak, hayali olarak karşılıklı ikram etmeleri için teşvik edilir. Çocukların bebeklik, emekleme ve şimdiki hallerine ait resimler, fon kartonuna sırayla yapıştırılır.

Çocuklar resimlerin etrafını istedikleri gibi süsleler. “Zamanla Büyüdüm” albümü hazırlanır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş