Kırmızıyı Tekrar Ediyoruz; Benekli Maskesi

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Oyun Hareket:

Öğretmen çocukların dikkatlerini bir örtüye yönlendirir. Örtünün altında ses çıkaran bir şeyin olduğunu (Bu arada “Hav! Hav, hav!” der.) bunun hangi hayvan olabileceğini tahmin etmelerini ister.

Benekli maskesini örtünün altından çıkarır. Arkasını dönerek çocuklara fark ettirmeden yüzüne takar. Ve adının Benekli olduğunu, bundan sonra birlikte olacaklarını ve çok cici kitaplar kullanarak birlikte alıştırmalar yapacaklarını anlatır. Ardından maskeyi çıkartarak kendini çocuklara tanıtır. Herkesin bir isminin olduğunu vurgular. Öğretmen, Benekli maskesini tekrar takar ve köpek taklidi yaparak öğrencileri yakalamaya çalışır. Yakaladığı çocukları, isimlerini söylemek şartıyla serbest bırakır. Sonra çocukları masalara oturtur ve onlara kırmızı renkli oyun hamurlarını dağıtır. Çocuklardan bu hamurlarla oynamaları istenir. Sınıfa kırmızı renkli bir tişört getirilir. Çocuklardan tişörtün rengini söylemeleri istenir. Çocukların tişörte büyük pullar yapıştırarak süslemeleri sağlanır. Sınıfta kırmızı renkli nesneleri bulma oyunu oynanır.

Drama:

Öğretmen çocukların her birisine kendilerine ait Benekli maskesini dağıtır. Yönlendirmeler yapılarak drama gerçekleştirilir.

“Benekli ormanda yürüyor. Taşların üzerinden hopluyor. Derede yüzüyor. Ormandaki sincapların arkasından koşuyor. Çok yoruluyor. Ağacın altında uyumaya başlıyor. Beneklinin arkadaşı onun yanına geliyor. Burnuna tüy sürerek ‘Gıdı gıdı gıdı!’ diye gıdıklıyor. Benekli ‘Hav hav hav!’ diyerek uyanıyor arkadaşının peşinden koşuyor (Çocuklar birbirlerini yakalarlar.).”

Türkçe- Sanat:

Çocuklar kırmızı renkte yapılmış oyun hamurunu benekli resminin üzerine kaplayıp beneklerini beyaz olarak bırakmaları için yönlendirilir. Çomak kukla haline getirilerek parmak oyunu oynanır.

Benim adım benekli (Kukla gösterilir.),

Hav, hav hav hav!

Toprağımı kazarım (Kazma hareketi yapılır.).

Kemiklerimi saklarım,

Karnım acıkınca,

Hım hım hım diye koklarım (Koklama hareketi yapılır.).

Hemen yerini anlarım,

Patilerimle çukur açıp,

Kemiklerimi hapur hapur yerim.

Karnımı doyurunca,

Oyunuma bakarım. (N. ŞİRİN)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş