Kırmızı Mercimekli Semizotu...

Konu, 'Sebze Yemekleri' kısmında Hatice tarafından paylaşıldı.

1. Hatice

Hatice Yeni Üye

1. Bir demet semizotu
    2. Bir çay bardaği kırmızı mercimek
    3. Bir tane orta boy soğan
    4. Bir yemek kaşığı salça
    5. Bir diş sarımsak
    6. tuz
    Preparation:
    1. Bir demet semizotunu saplarıyla birlikte doğrayın ve iyice yıkayarak süzün.
    Instructions:
    1. Bir demet semizotunu saplarıyla birlikte doğrayın ve iyice yıkayın.Bir çay bardağı kırmızı mercimeğide başka bir yerde 15 dakika haşlayın ve süzün. Bir orta boy soğanı yemeklik doğrayıp pembeleşince salçasını ilave edin. Sonra semizotunu ekleyip kavurun.Ardından haşladığınız mercimeğide ilave edin. Suyunu tuzunu koyup pişmeye bırakın. Pişmesine yakın bir diş sarımsağı rendeleyip ekleyin. Kızlar bunu ilk defa eşim yaptı ve o gün bugündür hastası oldum ve artık ben yapıyorum. İnanın nefis bir yemek oluyor. Semizotunu çiğ olarak tüketmeyi sevmeyenler için güzel bir alternatif bence..

2. Nursena

Nursena Admin

Yapımı kolay, semizotu ve mercimekle yapılan lezzetli bir çorba…
    Malzemeler:
    1 demet semizotu
    1 su bardağı kırmızı mercimek
    1 çay bardağı döğme (yarma)
    1 su bardağı haşlanmış nohut
    tuz, su, 2 çorba kaşığı sıvı yağ
    kırmızı pul biber, kuru (toz) nane
    2 litre su
    Hazırlanışı: İyice yıkadığımız semizotunu çok iri olmayacak şekilde doğrayalım. Mercimeği ve döğmeyi(yarmayı) yıkayıp derin bir tencereye alalım. Üzerine 2 litre suyu da ilave edip kaynaması için ocağa koyalım. Mercimekler iyice açılınca tuz ve doğradığımız semizotunu da ekleyip kısık ateşte özleşinceye kadar kaynatalım. Yaklaşık yarım saat sonra haşlanmış nohutları da ilave edelim. Ayrı bir tavada yağı ısıtıp nane ve kırmızı pul biberi karıştırarak sos hazırlayalım. Sosu kaynayan çorbanın içerisine boşaltıp ocağın altını kapatalım. Biraz soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun..
    M.T.’nin Dokunuşu: Çorbanın içerisine 1 adet tavuk ya da et bulyon atarsanız çorbanıza ayrı bir lezzet katmış olursunuz. Yanına da kısır, mercimekli köfte vs.. yapılabilir..

Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş