kırmızı lahana turşusu

Konu, 'Turşular' kısmında Hatice tarafından paylaşıldı.

1. Hatice

Hatice Yeni Üye

arkadaşlar ben kırmızı lahana turşu kurmak istyorumda nasıl kuruluyor:)

2. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

1 orta büyüklükte lahana
    -1 baş sarımsak
    -2- 3 adet acı kırmızı biber
    -1 tatlı kaşığı şeker
    -1 avuç nohut
    -1 kahve kaşığı bira mayası
    -Tuz (5 bardak suya 1 dolu çorba kaşığı)

YAPILIŞI:
    1- Lahana bir iki yaprak soyulup dilim dilim kesilir.Emaye bir kovaya yerleştirilir. Kırmızı biber, sarımsak ve nohut konur.
    2- 5 bardak suya 1 çorba kaşığı esas olmak üzere tuzlu su hazırlanır. Şeker ve bira mayası konup, eritilir. Lahananın üzerini geçecek şekilde doldurulur.
    3- Her gün 1- 2 kere karıştırılıp suyu savrularak havalandırılır. (Fena kokmaması ve suyun parlak olması için)
    4- 15- 20 gün içinde turşu olur.
    KISA BİLGİ:
    Çayın, kan damarlarının çeperlerindeki esnekliği artırarak kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Ayrıca bağırsak bozukluklarında antibiyotik etkisi yapar. Mesane, safrakesesi ve böbrek taşlarının oluşumunu

3. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

MALZEMELERI:

1tane orta boy kirmizi lahana_ 3 Tatli kasigi dolusu limon tuzu_1 Su bardagi sirke_2 Yemek kasigi ayar tuzu_ isterseniz sarimsak

YAPILISI:
    Lahanayi yikayip ince ince dograyiniz ve 1 litrelik kavonozun içine bastirarak doldurunuz. Lahanalarin uzerine tuzu ,limon tuzunu,sarimsagi koyun sirkeyi dokun kavanozda geriye kalan kismi su ile doldurunuz .Kavonozu kapatip çalkalayin. Ben bu tursuyu bir gun guneste birakiyorum daha sonra buz dolabina koyuyorum. Yaptiktan 2 gun sona yemege baslayabilirsiniz. tek basina ve salatalarin içinde çok guzel oluyor. suyuda içilebilir

4. Murat

Murat Yönetici

Lahana ve diğer turşuları kurarken katkı maddesi kullanmayınız ne kadar organik olursa o kadar lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

5. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Normal lahana gibi kirmizisida cok guzel oluyor, severim ve yerim. Ayrica Murta abi senin bahsettigin noktayada dikkat etmeli

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş