Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Yeni bir bebek sahibi olacaksınız ve ilk bebeğinizin nasıl bir tepki göstereceği konusunda bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? O halde bebeğinizin doğumundan evinize geleceğiniz ana kadar ilk izlenimlerinizi diğer bebeğin yanında fazla belli etmemeniz gerekmektedir.

  Kardeş kıskançlığının önüne geçmek için neler yapabilirsiniz?

  *Doğum öncesinde ilk çocuğunuza onun bir kardeşi olacağı fikrine alıştırmanız gerekmektedir. Kardeşi olmasının avantajlı olacağı ve ona karşı da sevginizin değişmeyeceği konusunda ona daima hatırlatmalarda bulunmalısınız.

  *Doğum anında çocuğunuzu telaşlı ortamı görmemesi için hastaneye getirmemelisiniz; ama doğumdan hemen sonra hem annesini hem de kardeşini görmesi için hastaneye getirmelisiniz.

  *Evde bebeğinizin temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra çocuğunuzla ilgilenmeli; ona sevgi göstermelisiniz. Çocuğunuzun kardeşi ile duygusal ve tensel temas kurmasını da sağlamalısınız.

  *Evinize gelen misafir ve akrabaları da küçük çocukla yakınlaşma aşamasında diğer çocuğu kıskandırmayacak şekilde iletişim kurmaları gerektiği konusunda uyarmalısınız.

  *Kardeşi olduktan sonra büyük olan çocuğunuzun okul çağı gelmiş olsa bile ( anaokulu yaşı ) kendisini dışlamamış olduğunuzu düşünmemesi açısından mutlaka beklemelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş