Karbonmonoksit zehirlenmeleri

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde karbonmonoksit (CO) kaynağı olan cihazlar* yoğun olarak kullanılmakta ve bu cihazların ürettiği karbonmonoksit gazları zaman zaman zehirlenme sonucu ölümlere neden olabilmektedir.

  Şofben zehirlenmeleri ve kömür sobası zehirlenmeleri en sık görülen zehirlenmelerdir. Karbonmonoksit renksiz* kokusuz tatsız zehirli bir gazdır. Tespit edilebilen bir kokusu olmamasına rağmen bu gaz genellikle diğer gazlar ile karıştırıldığında bir kokuya sahip olur.
  Alman hastanesi Acil Tıp Uzmanlarından Dr. Can Aktaş* karbonmonoksitin doğal gazların tam yanmamasından ve karbon içeren yağ* propan* kömür* tahta gibi maddelerin yanması sonucunda ortaya çıktığını söyledi.
  Zehirlenme belirtileri
  Karbonmonoksitin en önemli özelliği* bu gazı büyük miktarlarda soluyan kişilerde kısa süre içinde belirti vermemesidir. Yoğun karbonmonoksit gazına maruz kalan kişilerde bilinç kaybı ve boğulma gözlenebilir.
  Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerini ise şöyle sıralanabilir: İlk belirtileri baş ağrısı* halsizlik* baş dönmesi* uyuşukluk ya da bulantıdır. Uzun süre ve yüksek miktarlarda karbonmonoksite maruz kalmış kişilerde belirtiler daha da şiddetlenir ve kusma* kaslarda zayıflık ve bilinç kaybı ortaya çıkar.
  Semptomların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Çocuklar* yaşlılar* akciğer ve kalp rahatsızlığı olan hastalar* yüksek kesimlerde yaşayan bireyler* sigara içen yüksek karbonmonoksit düzeyine sahip olan kişiler daha fazla risk altındadır
  Bulgularının* migren tipi baş ağrısı* inme* psikiyatrik hastalıklar* besin ve alkol zehirlenmesi ya da kalp rahatsızlıkları ile karıştırılmaması gerekir.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Yoğun karbonmonoksit gazına maruz kalan kişilerde bilinç kaybı ve boğulma gözlenebilir...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş