Karagöz Ve Hacivat nerde yaşamıştır

Konu, 'Edebiyat' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Sahnelerin ilham kaynagı perdelerin sultanları olan Karagöz Ve Hacivat Nerede ve ne zmaan yaşadılar?

Karagöz Ve Hacivatın Yaşadığı Yer; Bu iki karekterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayete dayanır, zira gerçekten yaşamış olsalar bile büyük ihtimalle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek kadar önemli bulunmamışlardır.

Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi’nin, “cami vaktinde bitmezse kelleni alırım” dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat’ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.

Hacivat’ın asıl adının Hacı İvaz olduğu söylenir. Hacivat karakteri düzeni temsil eder. Nabza göre şerbet verir. Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar. Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever. Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder. Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar. Rol icabı değişik kıyafetler içinde Keçi Hacivat, Çıplak Hacivat, Kadın Hacivat, Kahya Hacivat gibi farklı tasvirleri vardır.

Kaynak : vikipedia

2. A

Aslı Yeni Üye

Karagözüm benima ah Karagözlüm :)

3. C

Compagno Yeni Üye

Hacivat ile Karagöz neden öldürüldü? filmi de çok güzeldi :)

4. M

Misafir Misafir

çok yardımcı oldu tşk:):) Kırklarelinde yaşadılar demekki

5. M

Misafir Misafir

6. Şaban

Şaban Yeni Üye

çok konuştuklrı için işi engellıyorlarmış

7. M

Misafir Misafir

:confused:neee ben nerede yaşamış dedim

8. N

Neslişah Yeni Üye

Hacivat ve karagöz ramazan gecelerimizi şenlendirir

9. B

BursaUlucami Misafir

Bursa Ulucami yapımında çalıştılar.. nerden kırklareli oldu şimdi

10. g

geziparkı Misafir

acaba gerçekten varmıydılar eyer varlarsa bu şekilde öldürülmelerri hem onlar için kkötü hem bizim için ...

11. c

cd_okyanus Yeni Üye

Gölge oyunun ustaları ben Kırklareli yada Edirne civarında yaşadıklarını duymuştum.

12. s

samet arslan Misafir

13. R

R.s Misafir

Çok güüüüüüzzzzzeeeellllll
    :):);):oops: Beğendim

14. S

Sıla Nur Düz Misafir

Onların öğle olması çok kötü:oops::oops:Ama gene De çok iyi :rolleyes:;):)

15. Ottoman

Ottoman Bölüm Yöneticisi

Hacivat ve Karagöz ile ilgili bir çok hikaye var gerçek figürleri hakkında bilgiler olması çok güzel.

16. m

mişsafir Misafir

iyi az buçuk işime yaradı :p:p:p

17. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Cok enteresan bi konu :)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş