Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman hangi seferde ne zaman öldü?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. dilek öğretmen

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Kanuni ne zaman nerede öldü
  Kanuni Sultan Süleymanın ölüm nedeni
  Kanuni hangi seferde öldü  Kanuni Sultan Süleyman Han ölümü ve ölümünün gizlenme nedenleri. 6-7 eylül 1566'da sabaha karşı vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın cesedi tahtın altına gizlenmişti.
  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında hasta olduğu halde on üçüncü ve son seferi olan Zigetvar üzerine sefere çıktı. Bu sırada yetmiş üç yaşındaydı ve hükümdarlığının kırk altıncı yılındaydı. Zigetvar şehri etrafı surlarla ve nehirle çevrili üç kısımdan oluşuyordu. Bu yüzden hemen netice alınamadı. Kuşatmanın son gününe yaklaşıldığında hastalığı iyice artan hükümdar 6-7 eylül 1566 gecesi sabaha doğru vefat etti.
  Zigetvar Savaşı esnasında hastalanan Kanuni, kalenin fethini göremeden 66 yaşında ölmüş (21 Haziran 1566), bir kargaşa çıkmasından endişelenen Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa, Kanuni’nin ölümünü vezirlerden bile saklamıştı.

  Oğlu II. Selim İstanbul’da tahta geçene ve cenaze İstanbul’a nakledilene kadar geçecek süre içinde, tahnit işlemi yapılmaması halinde, cenazenin çürümeye başlaması kaçınılmazdı.

  Bu yüzden Sokullu’nun emriyle bir tıbbi heyet tarafından Kanuni’nin cesedi “tahnit” edildi. Yani iç organları çıkarılıp ilaçlandı.

  Eski kaynaklarımızda olay şöyle anlatılıyor:
  “Tabib İbn Kaysun, İmam Derviş Efendi ve Rikâbdar Mustafa Ağa ve Musâ Ağa ve Hasan Ağa, cümlesi on iki nefer kimesne mübarek cesedini gasledüp tekfin eyleyüp namazunu kılup tabut ile taht altında emanet kodular.”

  Müverrih Selaniki ise şöyle diyor:
  Müverrih Selaniki’den bugünkü dile çevirerek bir nakil daha yapalım:
  “Padişahın iç organları çadırında yatağının bulunduğu yere gömülerek cesedi tahnit edildi.”

  Tahnit işlemi türlü ilaçlar, misk ve amberlerle yapılıp ceset sımsıkı muşambalara sarılarak bir tabuta yerleştirildi. Bu yüzden bazı eski tarihçiler, “Sokollu, Kanuni’yi âdeta pastırma yaptı!” ifadesini kullanırlar.


  Unutmayalım ki, Kanuni’nin ölüm tarihi 21 Hazirandır. Yani mevsim yazdır. Sıcağın en kuvvetli olduğu bir zamanda koca padişah mumyalanmış olarak 48 gün saklanmış, sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii’nin kıble tarafında, vaktiyle Mimar Sinan’a inşa ettirdiği türbesine defnedildi.
   
 2. yeşil

  yeşil Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar kuşatmasında hem yaşlılığın verdiği hemde hasta olmasından dolayı hayatını kaybetti
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Ömrü at üstünde seferler ile geçmiş bir büyük Türk ve İslam Kahramanı.
   
 4. Muhibbi

  Muhibbi Yeni Üye

  batılıların verdiği 'magnificent' sıfatını sonuna kadar hakeden padişahtır.
   
 5. asi1

  asi1 Yeni Üye

  Olağanüstü Muhteşem Süleyman demeleri demek buymuş. Büyük İmparator
   
 6. uchilal

  uchilal Misafir

  kanuni mi muhteşemmiş :) adam evlat katilidir. yaptığı savaşlar hep strateji hatasıyla doludur.. unutmayın ki viyana önünde mağlup olmamızın sebebi odur. daha bir sürü şey var.... yavuz s. selimden sonrası fiyaskodur. karı peşinde koştular hep.
   
 7. sınav adayı

  sınav adayı Misafir

  önce 6 7 eylül demişsiniz daha sonra unutmayın ki kanuni 21 haziranda ölmüştür bu durumda ceset kokardı bu yüzden mumyalama işlemi yapıldı diye yazmışsınız çok çelişkili bir yazı
   
 8. kadir1453

  kadir1453 Misafir

  s.a. bi arkadaşımız kanunu sultan süleymanı beğenmemiş ama bahsettiklerine göre kanuni sultan süleymanı sadece muhteşem yüzyıl dizisinden takip etmiş galiba ne vahim ki böyle insanlar çok hem bilmiyorlar hemde ejdadını kötülüyorlar fatih sultan Mehmet ve kanunu sultan Süleyman aldığı toprakları beş katına çıkararak teslim eden padişahlardır.
   
Yüklüyor...

Blog' dan Haberler

 • Hoş geldin Pazartesi. Mümin Pazartesi gününü güzel karşılar. Yazar Canan ERTAN. MÜMİN İslamiyet’in güzelliklerinin en önemlisi iyi bir kul olmaktır.Kul, Allah’ a hizmet için yaratılmıştır.Bu dünyaya geliş nedenlerimizden biri de Allah’a iyi bir kul, ana babaya da iyi bir...
 • Ganja Yoga Nedir ? Yazar Goksel. Yoga sıkça duyduğum rahatlama için yapılan bir etkinlikti. Fakat sonradan yoga sınıflarının ve birbirinden farklı yöntemler kullanılarak yapılan yoga türleri olduğunu öğrendim ve en ilginçlerinden...
 • 2016 Yılbaşı Mücevher Önerileri Yazar Goksel. 2016 Senesine girerken sevgilinizi yada eşinizi değerli bir mücevlerle mutlu etmeyi düşünenlerdenseniz sizler için çok güzel modeller seçtik. Aklınızda nasıl bir mücevher almayı planlamadıysanız...
 • Evde Turşunuzu Kendiniz Yapabilirsiniz Yazar Goksel. Turşu doğal yöntemler ile hazırlandığında metamolizmamız için çok değerli bir besin haline geliyor. Doğal olarak yapıldığında turşu probiyotik olması sayesinde en önemli sindirim aşamasını...
 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...