Kadir gecesinden çekilecek tesbihler

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilen Kuran'ı Kerim'de özel bir yeri olan ve Sureye adını veren Kuran'ın indirildiği gece olan bu mübarek gecede ibadet etmek, tesbihlerde bulunmak ve Allah'a yönelerek onun sonsuz zenginliğinden isteklerde bulunmak kulluğun en yüksek seviyesine çıkmaya hazırlanmaya ne dersiniz?

Kadir gecesinde yapılacak ibadete en iyi örnek Peygamberimizin eşi Hz. Ebubekir'in kızı olan Ayşe Annemizin aktardıklarıdır.

Müslümanların annesi Hz. Ayşe şöyle aktarmakta.

Peygambere Dedim ki: Ya Resullullah,
    Kadir Gecesi'i bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? O ise bana şöyle buyurdu:

* Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) buyuruyor:

"Kadir gecesinde bir defa, Kadir suresini okumak, (bu gece dışında) Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay her geceyi ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir."

Bu geceye özel olan bir namaz vardır ki bu namazı kılan bin ay ibadet etmiş sevabı alır.Kadir gecesinde iki rekatta bir selam vererek dört rekat hacet namazı kılınır.

Bu Namaza şöyle niyet edilir:

"Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Peygamberimiz hürmetine,Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tövbemi kabul eyle...Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle...Allah-u Ekber..

Bu özel namazın 1. rekatinde:

1 Fatiha,
    3 inna enzelnahü yani kadir suresi ve ihlas suresi

2. Rekatinde:

1 Fatiha,
    3 Kulhüvallahü ehad
    Üç ve dördüncü rekatlerde, 1 Fatiha 3 inna enzelnahü
    yine aynı şekilde 1 Fatiha 3 ihlası şerif okunarak kılınır.

Kadir suresini bilmeyenler bu surenin yerine Kevser suresini okuyabilir.

Namazdan sonra: 1 kez: "Allahü Ekber,Allahü ekber,la ilahe illallahü vellahü ekber.Allahü Ekber,Ve lillahil hamd" diyerek tekbir getirir. Tekbirden sonra:

100 kere İnna Enzelnahü(kadir suresi)..
    100 kere Elem Neşrah leke..(inşirah suresi..
    100 kere "Allahümme inneke afüvvün,kerimün tühıbbül afve fa'fü anni"duası okunur ve dua edilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş