Kaç Tür Kayaç Vardır ,Kayaç Türlerine Örnekler

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Kayaç Türleri nelerdir
  Kaç tür kayaç vardır
  Kayaç Türlerine Örnekler


  Kayaç Çeşitleri

  1-Organik Tortul Taşlar :

  Bitki ya da hayvan kalıntılarının belli ortamlarda birikmesi ve zamanla taşlaşması sonucu oluşur. Organik tortul taşların en tanınmış örnekleri mercan kalkeri, tebeşir ve kömürdür.
  a-Mercan Kalkeri : Mercan iskeletlerinden oluşan organik bir taştır. Temiz, sıcak ve derinliğin az olduğu denizlerde bulunur. Ada kenarlarında topluluk oluşturanlara atol denir. Kıyı yakınlarında olanlar ise, mercan resifleridir.
  b-Tebeşir : Derin deniz canlıları olan tek hücreli Globugerina (Globijerina)’ların birikimi sonucu oluşur. Saf, yumuşak, kolay dağılabilen bir kalkerdir. Gözenekli olduğu için suyu kolay geçirir.
  c-Kömür : Bitkiler öldükten sonra bakteriler etkisiyle değişime uğrar. Eğer su altında kalarak değişime uğrarsa, C (karbon) miktarı artarak kömürleşme başlar. C miktarı % 60 ise turba, C miktarı % 70 ise linyit, C miktarı % 80 – 90 ise taş kömürü, C miktarı % 94 ise antrasit adını alır.

  2-Fiziksel (Mekanik) Tortul Taşlar :

  Akarsuların, rüzgarların ve buzulların, taşlardan kopardıkları parçacıkların çökelip, birikmesi ile oluşur. Fiziksel (mekanik) tortul taşların en tanınmış örnekleri kiltaşı (şist), kumtaşı (gre) ve çakıltaşı (konglomera)’dır.
  a-Kiltaşı (Şist) : Çapı 2 mikrondan daha küçük olan ve kil adı verilen tanelerin yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

  b-Kumtaşı (Gre) : Kum tanelerinin doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşan fiziksel tortul bir taştır.

  c-Çakıltaşı (Konglomera) : Genelde yuvarlak akarsu çakıllarının doğal bir çimento maddesi yardımıyla yapışması sonucu oluşur.

  3-Başkalaşmış (Metamorfik) Taşlar :

  Tortul ve püskürük taşların, yüksek sıcaklık ve basınç altında başkalaşıma uğraması sonucu oluşan taşlardır. Başkalaşmış taşların en tanınmış örnekleri mermer, gnays ve filattır.
  a-Mermer : Kalkerin yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması, yani metamorfize olması sonucu oluşur.

  b-Gnays : Granitin yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması yani metamorfize olması sonucu oluşur.

  c-Fillat : Kiltaşının (şist) yüksek sıcaklık ve basınç altında değişime uğraması yani metamorfize olması sonucu oluşur.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Kayaçlar genel olarak 3 e ayrılıyor
   
 3. M

  Misafir Misafir

  arkadaşlar bana göre 45 çeşit kayaç vardır..:).:)..ama bildiğim 3 tanedir işte bunlar; MAGMATİK KAYAÇLAR..:)..:)...TORTUL KAYAÇLAR....:).:)..BAŞKALAŞIM KAYAÇLAR'DIR.:)..:)....
   
 4. .........

  ......... Misafir

  .....Arkadaşlar bana göre toplam 45 çeşit kayaç vardır....Ama benim bildiğim; 1-ORGANİK TORTUL TAŞLAR..... 2- MEKANİK TORTUL TAŞLAR...... 3- BAŞKALAŞMIŞ TAŞLAR..... ;):D:):rolleyes:
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Üniversitede beni en çok zorlayan sorulardan bir tanesi idi Lise de keşke dikkat etseymişiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş