Jeton Kutularımız ve Sınıfımızın Toplanması

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları:

Çocuklar selamlanılarak güne başlanır. Çocukların dikkati üzerine göz ağız çizilerek karakterize edilmiş sarı ve kırmızı renkli iki kutu ve gülümseyen yüz şeklinde oluşturulmuş jetonlara çekilir. Renkli kutu ve gülümseyen jetonları konuşturarak çocuklara tanıştırır. Öğretmen kutuları “Çocuklar benim adım ‘Okulumu Çok Seviyorum.’” “Benimki de ‘Sınıfımda Duruyorum.’ “Bizim karnımız çok acıkır. Doymamız için, bizimle aynı renkte olan gülen jetonlardan içimize atmalısınız. Ama içimize jeton atabilmeniz için iki kurala uymanız gerekiyor. Birincisi sınıfa güler yüzle girerek sınıftaki arkadaşlarınıza “Günaydın” derseniz, sınıftan dışarı çıkarken öğretmeninizden izin alırsanız, bana jeton atabilirsiniz. Böylece benim de karnım doyar. En sonunda beraberce karnımdaki jetonları sayarak kimin daha çok jetonu olduğuna bakarız .” diye konuşturur.

Okul kurallarını kazandırmayı amaçlayan projeyi küçük ödüllerle destekler.

Çocuklara hangi köşede oynamak istedikleri sorulur. Köşelerde oynarken oyuncakların paylaşılması ve nazik davranışlarda bulunulması konularında hatırlatmalar yapılır. Serbest zaman boyunca çocuklar gözlemlenir ve gereken durumlarda rehberlik yapılır. Arkadaşlarına karşı nazik davranan, nezaket sözcükleri kullanan, oyuncaklarını paylaşan ve etkinlik boyunca uyumlu olan çocukların davranışları pekiştirilir, sözlü ödüllerde bulunulur.

Sanat:

Etkinliğin bitiminde öğretmen; “Hem oyun oynayacağız, hem de toplanacağız. Ben müziği açtığımda sizler hızlıca toplanmaya başlayacaksınız, müziği kapattığımda olduğunuz yerde donup kalacaksınız.” diye yönerge vererek teypten hareketli bir müzik açar. Toplanma bittiğinde, köşelerin derli toplu olup olmadığını çocuklar ile birlikte kontrol eder. En güzel toplanan köşelere gülen yüz takılarak ödüllendirme yapar. Öğretmen “Kediler yumakla, köpekler kemikle, çocuklar da boyaları ile eğlenir.” diyerek çocukları etkinlik masalarına yönlendirir. Çocuklarla birlikte parmak boyası kullanılarak el baskısı yapılır.

Öğretmen çocuklarla birlikte “Çalışkan arılar ballarını çiçekten vız vız diye toplarlar.” sözlerini ritimli olarak söyleyerek sınıfın temizliği ve toparlanmasını sağlar.

Çocuklara sınıfın dağınıkken nasıl, toparlandığında nasıl gözüktüğünü sorarak konu hakkındaki görüşlerini alır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş