İskenderiye kütüphanesi neden yandı?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Dünya'nın en büyük kütüphanesi olarak kabul edilen İskenderiye kütüphanesinin yanması, ne yazık ki antik tarih’ten günümüze hatıralarda kalan en trajik olayların arasında yer almaktadır.

Hemen hemen Dünya'nın en geniş dil ve bilgi araştırma enstitüsü olarak kayda düşen, Dünyanın en büyük kütüphanesinde 400.000 - 700.000 adet arasında çoğuda "papirus" rulolarına yazılmış tarihi eserlerin olduğu söylenmektedir.
    İskenderiye Kütüphanesi.jpg
    İskenderiye kütüphanesinin yanma sebebini Müslümanlara ve bir takım politik kargaşalardan kaynaklandığına dair gerçek dışı bir çok söylem olmuştur. Bilinen bir gerçek var ki o da , şehrin sürekli çatışmaların odağı olması, şiddet olaylarının kütüphaneye yansımasına da sebep oldu, bu nedenle bu muhteşem yapı hasar gördü ve kolleksiyonlarda azalmıştır.

Ünlü İtalyan tarihçilerden "Luciano Canfora" sahih kaynaklara dayanarak yayımladığı The Vanished Library adlı kitabında, yangının asıl nedeni ne politik ne de piroteknik olarak niteler ve Kütüphanenin bir enkaza dönüşmesinin sebebini, yöneticilerin bütçe kısıtlamasına gitmiş olmasına bağlar.

2. Ottoman

Ottoman Bölüm Yöneticisi

Buda göstermekte ki bize aslında tarihi bilgiyi katledenlerin kimlikleri her dönemde cehalet bayrağı ile dalgalanmıştır.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Cok uzuldum, simdi ögreniyorum ben bu olayi ve epey bir zaman gecti sanirim bu olay uzerinden.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş