İskender Pala (1958 - ...)

Konu, 'Yazarlarımız' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

1. s

sare Yeni Üye

1958 Uşak doğumlu. 1979 da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. 1983 yılında doktor, 1993 de doçent ve 1998 de profesör oldu. Edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayınladı. Ortaokul ve liseler için ders kitapları yazdı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalıştığı yıllarda Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulundu ve bir kısmını kitaplaştırdı. Özellikle, divan edebiyatı sahasındaki çalışmalarıyla dikkat çekti. Divan edebiyatının halk kitlelerince anlaşılabilmesi için klasik şiirden ilham alan makaleler, denemeler, hikayeler ve gazete yazıları yazdı. Düzenlediği divan edebiyatı seminerleri ve konferansları, kalabalık dinleyici kitleleri tarafından takip edildi.

'Divan Şiirini Sevdiren Adam' olarak tanınan İskender Pala, 1989 da Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülü’nü, 1990 da AKDTYK Türk Dil Kurumu Ödülü’nü, 1996 da Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü’nü, 2001 de Kayseri Aydınlar Ocağı Yılın Fikir Adamı Ödülü’nü aldı. Hemşehrileri tarafından 'Uşak Halk Kahramanı' seçildi. 2003 de Babil’ de Ölüm İstanbul’da Aşk adlı romanı Türk Eğitim-Sen, Türkiye Yazarlar Birliği, Polis Akademisi ve Emniyet Teşkilatı ile değişik öğretim kurumlarınca yılın romanı seçildi.

Halen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim üyesidir. <div>

Karanlık, bir ışıkla dehşet verir aslında çünkü yalnız kalamazsın gölgen vardır yanında <br />Yalnızım yapayalnız hayat yolunda belki arkamdan gelenler var ama bakmazlarbana , beni güldürün ama ağlarım ben bedenim alışmış ne de olsa <br />Yalnızlık gülümser ekşi ekşi suratıma ben yalnızken ve ağlarken demekki yalnız değilmişim kendimi yalnız sanırken <br />Kötümser bir şekilde bakan yok bana karanlık bakar ama o iyidir aslında çünkü düşünme fırsatı verir insana..<br />[img width=263 height=125]http://img231.imageshack.us/img231/5916/adszen5rg6.jpg[/img]

2. r

rodali Yeni Üye

'hangi sevgili size günde beş defa randevu verir?' diyen zat-ı muhterem

3. M

Muhibbi Yeni Üye

sırrı süreyya'nın diline düşmüş "muhafazakar".

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş