İpek Yolu Nerelerden Geçer

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Ruhsar tarafından paylaşıldı.

1. İpek Yolu'nun Geçtiği Ülkeler
    İpek Yolu'nun Geçtiği Yerler Nerelerdir?
    ipek yolu ve geçtiği ülkelere etkileri

İpek Yolu, Çin den başlayarak, bir kolu Hazar Denizi nin kuzeyinden Kırım a, diğer kolu Hazar Denizi nin güneyinden İran a ve Anadolu ya uzanan önemli bir ticaret yoludur.
    Coğrafi keşiflerden sonra önemini kaybeden İpek Yolu nun güzergahı zaman zaman değişikliğe uğramıştır. Güçlü devletler İpek Yolu nun kendi topraklarından geçmesi için mücadele etmişlerdir.

Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur.

İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur.

İpek Yolu nun güzergahı ile ilgili ilk belgeler Antik Yunan ve Romalılara dayanmaktadır Tarım Havzası nın kuzeyinden geçen kuzey rotasını ünlü tarihçi Heredot MÖ 450 yılında ayrıntılı bir şekilde tarif etmiş, güzergâh merkezlerine de oradaki yerli halkların isimlerini vermiştir Heredot un tarifine göre kuzey rotası Don Nehri ağzından başlayarak ilk olarak kuzeye ve hemen sonra Partların bölgesine doğru doğuya ilerlemekte, oradan da Çin in batısında bulunan Kansu şehrinde son bulan Tanrı

Güney rotasına ilişkin buna benzer bir tarif bulunmamaktadır Ancak güney rotası yeniden kurgulandığında, rota Mezopotamya dan başlamaktadır; fakat bu veri kesin değildir İpek Yolu Anadolu da Antakya da başlayıp, Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadır Ayrıca Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz'de Trabzon ve Sinop, Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşmaktadır

Üçüncü bir yol da Mısır ve Mezopotamya rotalarının birleşmesi ile meydana gelen Narmada Nehrinin Hint Okyanusu na döküldüğü Hindistan ın liman kenti Bargyzaga şehrine ulaşan deniz ve kara yollarının birleşimi ile oluşmaktadır Her üç rota da İpek Yolu nun yüzyıllar süren gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır

2. Önceden ipek yolu isimli bir belgesel vardı çocukken çok sıkıcı bulurdum
  3. Murat

Murat Yönetici

İpek yolunun hayata etkisi çok önemli, Daha önceleri sıkıcı bulduğunuz belgesel şu an bir çok öğrenci için bilgi kaynagı.
  4. İpek yolu ünlü bir ticaret yoludur.
  5. guzergaha bakınca o develer le o yol bitermi ya.....
  6. oldum olası şu ipek yolunu hem okumaktan hem dinlemekten sıkılan bir ögrenciydim
  7. Misafir

Misafir Misafir

İepk yolunun geçtigi yerler önemini kaybetmiş artık internet kabloları nereden geçer uydu nereden gönderile bakılmakta.
  8. önceden ipek yolu diye bir belgesel vardı
  9. Misafir

Misafir Misafir

10. Teşekkürler

Teşekkürler Misafir

Teşekkürler,ödevimde yardımcı oldunuz..:p
  11. mersi

mersi Misafir

çok süper yapmışsınız
  12. fivecentry

fivecentry Misafir

Çok teşekkürler ödevimde çokk yardımcı oldunuz
  13. cok güzel bi site o kadar güzelki arkilerim de bilgi verici bi metim olduğu için öğretmene ısırara edip bana bi daha okutturdular
  14. ziyaretci

ziyaretci Misafir

hepsi doru dimi bu bilgilerin

Sayfayı Paylaş