İnek Kuklası İle Hikaye; Süt içme draması

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Türkçe:

Basitçe çizilmiş bir inek figürü karton üzerine çizilir. Sınıfın bir köşesine konulur. Öğrenciler sınıfa girerken “Sizinle tanışmak için bir inek sizi bekliyor. ” ifadeleri ile çocukların dikkati ineğe çekilir. İnek öğretmen tarafından konuşturulur. “Mööööö! Ben sizinle tanışmak için sınıfınızda bekliyorum. Benim adım Sarıkız. Sizlerin adı ne? Ben bütün gün kırlarda dolaşır, sizler için en taze otlardan yerim. Onlar benim vücudumda benim de bilemediğim şekilde karışır. Sonra bembeyaz süt olarak çıkar. Sizce de çok ilginç değilmi?”

İnek kuklasını konuşturarak aşağıdaki ezgiyi çocuklara söyler.

Ben bir ineğim, ben bir ineğim, / Ot yerim, süt veririm, / Sütümü için, / Yani büyümeyi seçin.

Sonra da “Çocuklar benim sütümü içerseniz sağlıklı büyürsünüz. Sütüm sizi güçlendirir. Şimdi size bir hikaye anlatacağım.” diyerek aşağıdaki öyküyü anlatır.

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde insanlarının süt içmeyi çok sevdiği bir ülke varmış. Bu ülkede ineklerin hepsi görevlerini çok güzel yaparlarmış. Lezzetli sütleriyle sahiplerini çok mutlu ederlermiş. Bunun için bütün vakitleri en güzel otları aramakla geçermiş. Çünkü güzel sütlerin güzel ot yemekten kaynaklandığını düşünürlermiş. Birisi güzel bir çimen bulsa hemen diğerlerine haber verir, bütün otları beraber yerlermiş. Bir gün aralarından birisi çok güzel bir yeşilliğe raslamış. Arkadaşlarına haber vermek istememiş. Bütün otları kendi başına yemeye karar vermiş. Bu şekilde en lezzetli sütleri sadece kendisinin yapacağını zannetmiş. Ama sonuç hiç de beklediği gibi olmamış. Çünkü güzel zannederek yediği otlar, vücudundaki sütün kötü kokmasına sebep olmuş. Günlerce ondan sağılan sütler, kimse içmediği için dökülmek zorunda kalmış. Yaşlı inekler yediği otu incelediklerinde, onu, “Sen bize yemeden önce söyleseydin bu otun zararlı olduğunu söylerdik.” demişler. O günden sonra sürüsünden ayrı hiçbir yiyeceği yememiş. Bütün bulduğu otları arkadaşlarıyla paylaşmış. (N. Şirin)

Drama:

Süt içme draması birlikte uygulanır.

“Sabah uyandık. Karnımız çok acıkmış. Hemen ineğimiz Sarıkız’ın yanına gidelim. Süt sağalım. Ateşe koyalım altını yakalım. Süt kabardı kabardı, kaynadı kaynadı. Şimdi kaşıkla alıp bardağa boşaltalım. Çok sıcak üffffffff. Biraz bekleyelim. Masamıza oturup, lıkır lıkır sütümüzü içelim. Bardağımızı yıkayarak yerine koyalım. Ohhhh! Süt çok güzelmiş.”

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş