İnci Aral Biyografi-İnci Aral Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

1944'te Denizli’de doğdu. Manisa İlköğretmenokulu'nu ve Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Samsun bağlılık ve özgürlük sorunlarını ele aldı.

ESERLERİ:

ÖYKÜ:

Ağda Zamanı (1979)

Kıran Resimleri (1984)

Uykusuzlar (1984)

Sevginin Eşsiz Kışı (1986)

Gölgede Kırk Derece (2000)

ROMAN:

Ölü Erkek Kuşlar 1991

Yeni Yalan Zamanlar 1994

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm 1997

İçimden Kuşlar Göçüyor 1998

Mor (2003)

ANLATI:

Anılar İzler Tutkular

ÖDÜLLERİ

1980 Akademi Kitabevi İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü Ağda Zamanı ile

1983 Nevzat Üstün Öykü Ödülü Kıran Resimleri ile

1992 Yunus Nadi Roman Ödülü Ölü Erkek Kuşlar ile

2. A

Almira Yeni Üye

Denizli’de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünü bitirdi. Edebiyat dünyasına 1977’de dergilerde yayınlanan öyküleriyle girdi. 1979’da Ağda Zamanı adlı kitabında topladığı ilk öyküleriyle 1980 Akademi Kitabevi İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü’nü aldı. Kahramanmaraş toplumsal olaylarını konu alan ikinci kitabı Kıran Resimleri 1983’te yayınlandı 1989’da Fransızca’ya çevrilip Fransa’da yayınlandı.

ESERLERİ

Uykusuzlar ve Sevginin Eşsiz Kışı yazarın öteki öykü kitaplarıdır. İlk romanı Ölü Erkek Kuşlar insan ilişkilerini irdeleyen bir yazardır.

İnci Aral’ın Gölgede Kırk Derece adını taşıyan yeni öykü kitabının ekseni de kadın. Ancak öykülerde erkekler de eksik değil. İnci Aral kendi yalnızlıklarının ve mutsuzluklarının içinde kaybolmuş kadınları anlatıyor ve bireyin yaşamının derinliğini sorguluyor

3. H

Hoca Yeni Üye

saray'ın her türlü muhallebisine bayılan, onbeşinci yaş gününü kazandibiyle kutlayan biricik bebeğim. yaşamaz dediler, maşallah onbeş sene yaşadı sinirli miyavcık.

4. E

Esram Yeni Üye

İnci Aral’ın Gölgede Kırk Derece adlı eserini okudum çok beğendim

5. H

Hoca Yeni Üye

safran sarı'da işlediği cesur karakterler ve kusursuz betimlemelerle takdir toplayan yazar.

6. M

Muhibbi Yeni Üye

insan, abla, yazar...

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş