İlk Yardım Niçin Önemlidir Kısaca Bilgi

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

İlk yardım neden önemlidir kısaca bilgi vereceğimiz konu, Bir kişi hastalandığında yahut kaza geçirdiğinde onunla beraberseniz acil müdahale etmeniz gerekebilir. İlk yardım için sadece kaza değil acil hastalıklar mesela kalp ile ilgili sorun, bayılma, sara nöbeti geçiren hastalıkları örnek verebiliriz.

Kazalara örnek verecek olursak, evde ekmeği keserken parmağını kesmek, merdivenden inerken düşmek, futbol oyunu oynarken topun karna, kasığa, başa çarpması gibi kazalar olabilir. İlk yardım, bir kaza olduğunda, yaralan kimseyi hastaneye ulaştırıncaya dek hayatta tutmak için yapılan suni teneffüs, kalp masajı, tampon, turnike gibi müdahalelere verilen genel isimdir.
    Olay yerinde kazazedeyi hayatta tutmak ve hastaneye gidene kadar olabildiğince çabuk müdahale etmek gerekmektedir. İlk yardım bilgisi yoksa ve acil müdahale edilmezse yaralı kişinin sakat kalma ihtimali vardır, hatta hasta o an ölebilir. Olay yerlerinin hemen yakınlarında hastaneler bulunmayabilir bu nedenle de ambulansın gelmesi zaman alabilir. İşte bu kısa zamanda ilk yardımın yapılması gereken anlardır. Bu kısacık zaman içinde yaralıya doğru bir şekilde ilk yardım teknikleri uygulanırsa, yaralarının sakat kalmadan kurtulması ya da hayatta kalması olasılığı kat kat artırmış olur ve bir hayatın kurtulmasına fayda sağlamış olabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş