İlk yardım çantasında neler bulunmalı ve ne işe yararlar?

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında Venom tarafından paylaşıldı.

1. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

İlk yardım çantasında bulunmasi gereken malzemeleri su sekilde aciklayalim. Hep beraber göz
    atalim.

Ilk yardim malzemesi araclarda bulunmasi gerekir aslinda. Cunku kaza aninda genelde acil ihtiyac
    olur ve ambulans hemen gelemeyebilir olay yerine. Bundan dolayi ilk yardim malzemesini
    barindirmak cok önemlidir.

İlk yardım çantasında bulunmasi gereken malzemeler şu sekildedir:

Turnike: Kol ve bacak benzeri organlardaki kanamalari durdurmak icin kullanilan, örgulu yapi seklinde bir malzemedir. Uzunlugu 50 cm civarindadir.

Steril gazlı bez: Genel olarak 30 x 50 cm boyutunda olan örgulu, ince gözenekli pamuktan yapilmis steril özelligi tasiyan bir malzemedir. Kanayan veya yarali olan bölgenin uzerine konulup kullanilir. İlk yardim cantasinda genelde en az 5 adet bulunur.

Büyük sargı bezi: 10 cm eninde, 3-5 metre boyundadir. Yara uzerindeki gazli bezin yerinde tutulmasinda ve kiriklarin sarilmasinda kullanilir. İlk yardim cantasinda en az iki adet bulundurulmasi gerekiyor bundan.

Plaster: Yuzeyi yapiskan bir banttir. Yaranin uzerine konulan gazli bezin yerinde kalmasini saglamak ve sargi bezinin acilmasini önlemek icin sa-bitlestirici olarak kullaniliyor.

Hidrofil pamuk: Pansuman malzemesi olan, yaranin uzerine konulan gazli bezin ustune konularak kullanilir Hidrofil pamugu. Gazli bezin ustunu besliyor ve sizan kanin akmasini önluyor. İlk yardim cantasinda bulunmasi mecburidir.

Plâstik örtü: 200 x 250 cm boyutlarindadir. Bu örtunun bir yuzu turuncu ve isik yansitici özellikte olmalidir. Plastik örtu, yaralinin altina veya ustune sermede kullanilir.

Makas: Yarali kisinin giysisini kesmek icin kullaniliyor. Makas, paslanmaz celikten olmalidir mutlaka.

Esmark bandı: Kol ve bacaklardaki buyuk kanamali yaralarda genelde kani durdurmak icin esmark bandi kullaniliyor. Kanayan yerin ust kismi bu bantla sıkıca sarilarak kanama durduruluyor.

Üçgen sargı: Eşkenar üçgen biçiminde hazırlanmış sargı bezi turundendir.

Umarim bu konu sizlere faydali ve bilgi verici olacaktir arkadaslar :)

Son düzenleme: 24 Aralık 2015
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş