İlk Evcilleştirilen Hayvan Güvercin

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

İnsanların evcilleştirdiği bilinen ilk hayvanın hangisi olduğunu biliyor musunuz? Ben merak ettim ve araştırdım. İlk evcilleştirilen hayvan güvercin. İ.Ö. 4500'lerden kalma para ve mozaikler üzerinde yer alan resimler incelendiği zaman güvercin resimleri, aynı döneme ait güvercin heykelcikleri gözümüze çarpmaktadır. Evcilleştirmelerin 10.000 yıl öncesine kadar dayandığı bilinmektedir. 5000 yıllık Mezopotamya tabletlerinde ve Mısır hiyerogliflerinde güvercin figürlerine rastlanır. Güvercinlere kimi zaman başarılarından dolayı ödül bile verilmiştir. Haber eğitmek amacı ile eğitilen güvercinler zamanında birçok insan hayatını kurtarmışlardır.

Güvercinlerin ilk defa gittikleri bir yerden dönerken hiç şaşırmadan eve dönebilme yeteneklerinin var oluşu onların eğitilebilirlik potansiyelinde olduklarının kanıtıdır. Haerita ve pusula duyusuna sahip olmaları bu yeteneğe sahip olmalarını kolaylaştırmaktadır. Bazı bilim adamlarına göre güvercinler yerin manyetik alanını hissettikleri için; bazıları ise güneşe göre yer hesabı yapabildikleri için eve dönme yeteneklerine sahiptirler.

Güvercinler iyi ve yüksekte uçabilme özelliğine sahip kuşlardır. Hiç durmadan dinlenmeden 4- 5 saat boyunca uçabilme yeteneği vardır. 20- 25 kuşluk gruplar halinde uçan güvercinler makara yapmayı severler ( takla atmayı severler ).

2. Murat

Murat Yönetici

Posta güvercinlerinin ilk olarak evcilleştirildiğini düşünebiliriz.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Guvercinler iyidir. Birkac kez guvercinim olmustur. Ama uzun zamandir papanlara merak sardim :D

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş