İkindi Namazının Cemaatle Kılınışı Nasıldır?

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

1. A

Abdullah Bin Murat Yeni Üye

_

İkindi Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır
    İkindi Namazının Cemaatle Nasıl Kılınışı

Birlikte kılınan namazda cemaat düzgün bir sıra halinde imamın arkasına saf olmalıdır. İmamın arkasında ilk sırada duran müezzin kametin ilk kelimelerini söyler. Namazda sadece iki kişi varsa kamet getirecek olan kişi sağ tarafta durur. Yolcu erkekler de yolculukları sırasında ezan okur, kamet getirirler. Yolcu, ezan okumayabilir. Ancak kamet getirmesi sünnettir.Evde namaz kılan kişi kamet getirmese de olur. Kamet getirirse daha iyidir.

Kamet ezanın kısaltılmışıdır yani ezanın her satırı sadece bir defa söyleniyor demektir. Örneğin " La ilahe illallah"ın dışında iki defa tekrarlanan cümle sadece bir defa söylenir. Sabah ezanında ilave edilen kelimeler de okunmuyor.İkinci " Hayyalel felah" dan sonra şunlar ilave edilir:

"Kat Kama tissalat" Bu da ; "Namaz (Dua) başlıyor" anlamına gelir. Okunacak Kamet şu şekildedir:

Allahü ekber, Allahü ekber,
    Allahü ekber, Allahü ekber.
    Eşhüde en la ilâhe illallah.
    Eşhüde en la ilâhe illallah.
    Eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasululullah.
    Eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasulullah.
    Hayye alessalat, hayye alessalat.
    Hayye alel-felâh. Hayye alel-felah.
    Kad kâmeti's-sâlatu. Kad kameti's-sala.
    Allahü ekber, Allahü ekber,
    La ilâhe illallah

Müezzin kamet getirir cemaat saf şeklinde dizilir imam Niyet ettim Allah rızası için 4 rekat ikindi namazının farzını kılmaya imam olmaya diye niyet ederCemaatte niyet ettim Allah rızası için 4 rekat ikindi namazının farzını kılmaya uydum imama der ve namaz kılınır.

2. K

Kurban Yeni Üye

İlkindi namazını ara sırada olsa cemaatle kılıyorum çok şükür

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş