Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. Mahmut Hoca

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Hürrem Sultanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Kanuni Sultan Süleymanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir'in Hastalığı Neydi

  Şehzade Cihangir Kambur olduğundan sıkıntılı bir hayat geçirmiştir.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Şehzade Cihangir, 1531 ve 1553 yılları arasında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın çoçuğudur. Hürrem Şah'ın doğurduğu 4. şehzadedir.

  Adına Kurulan Semt
  Kanuni onun adına bir semt kurarak unutturmamaya çalışmıştır ve kaybettiği oğlu Cihangir adına Cihangir adlı semti kurmuştur.
   
 3. TAHAM

  TAHAM Yeni Üye

  Şehzade Cihangir ise 1530 doğumludur.

  Haseki Hürrem Sultan (1), oğullarından Bayezıd'ı çok sevdiği için onun Padişah olması için çok çalışmış, dolayısıyla bazı entrikalar çevrilmiş, ilk kurban, Padişah Kanunî Sultan Süleyman'ın da çok sevdiği Mustafa olmuştur. 1553 yılında Şehzade Mustafa, Karaman Ereğlisi'nin bir konak ilerisinde Aktepe'de Ordugâh çadırına gelince, diğer paşalar-vezirler gelmiş, el-etek öpmüş, önüne düşüp babası Kanunî'nin elini öpmek üzere Divanhâne'ye gelindiğinde, O'nu yalnız bırakarak, kendisini yedi dilsiz karşılamış, boğmak için üzerine atlamışlar, Şehzade Mustafa çevikliğiyle bunlardan kurtulmayı başarıp babasının yanına kaçarken, Saray Hademelerinden Zal Mahmud Ağa ( Zal Mahmud Paşa -Eyyüp'de Cami ve medresesi bulunmaktadır. Mimar Sinan İnşa etmiştir ) arkasından yetişerek şehzadeyi altına almış ve boğmuştur., Kanunî Sultan Süleyman da bu iniltileri dinlemiş, hakikati çok geç farketmiştir.

  Cihangir ise, bu sırada Orduğâhda bulunuyordu. Bu hadiseyi gören ve üzüntüye kapılan , Padişah'ın yanından ayırmadığı Kanbur Cihangir ise, yine 1553 yılında Halep'de vefat etmiş, kardeşi Şehzade Mehmed'in İstanbul'daki Türbesine gömülmüştür.
   
 4. ozlmsel

  ozlmsel Yeni Üye

  Cihangir Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın en küçük oğlu Cihangir Sultan nasıl öldü?

  Cihangir Sultan Hürrem Sultan’ın en sevdiği şehzadelerden biriydi. Bayazıttan sonra onun padişah olmasını istiyordu. Bu amaçla Şehzade Mustafa’yı bir gece boğdurttu. Beyazıt Sultan ise babasına karşı ayaklanma başlattığı için asla tahta çıkamadı ve Sokullu Mehmet Paşa komutasındaki ordu tarafından bertaraf edildi. Cihangir Sultan’ın önünde yalnız şehzade Selim kalmıştı ki Cihangir Sultan kalp krizi geçirip vefat etti.

  Zaten hayatı boyunca hastalıklı ve kambur oluşu tahtla arasını uzaklaştırdı. Tüm yaşananlardan en karlı çıkan hırssız aday Selim oldu.

  Bir başka kaynakta Cihangir Sultan’ın ölüm nedeni olarak ağabeyi Mustafa’nın boğulma olayı olarak belirtmektedir.
   
 5. acemm

  acemm Yeni Üye

  Bir söylentiye görede cihangir sultan annesi hürrem sultanın entrikalarından dolayaı ölümüne sebep olduğu ağabeyi mustafanın boğdurulması olayına fazla dayanamayıp kahrından öldüğü söylenmiştir.
   
 6. Misafir

  Misafir Misafir

  Cihangir çok iyi bir Şehzadey miş kardeşleri nide severmiş.
   
 7. zaza

  zaza Yeni Üye

  Her insanın bir imtihanı vardır onun imtihanı da buymuş
   
 8. misafir

  misafir Misafir

  cihangir hurrem sultanin en kucuk oglu olmus cihangir kambur hastaligi neticesinde suleymanin en sevdiyi sehzadesi olmus amma kambur oldugu icin tahta aday olamamis mustafanin oldurulmesini bilen cihangir bunalima girer ve kalp krizi gecirer cihangir 1553 yilda hayatini kayb etmisdir.
   
 9. erdemhan

  erdemhan Misafir

  (şehzade) cihangir çok iyi bir şehzadeydi lakin kambur oluşu zaten onu tahtan uzaklaştırmaktı öldüğünde 23 yaşında bulalanan cihangir II.selim han dan daha iyi bir han ve daha iyi bir padişah olurdu fakat aslında II. selim erken davrandı ölmemek için şehzade beyazid ı babasına: hükümdarım,baba beyazid seni tahtan inddirip tahta geçecek diyordu buna inanan I.süleyman han (kanuni) beyazid ı ördürcekti beyazid da ırak yada iran a kaçtı ordada bir şeyh mi ne aralarını osmanlıyla kötü yapmamak için beyazid ı eline verdi lakin beyazid babasına durmadan mektup gönderirirek böyle bir şey yok demişti (kanuni) sultan I.süleyman han buna inansada selim bunu yine engelledi ve sonuç I.süleyman han emretti beyazid ı gönder diye şeyh gönderdi beyazid ın çocuklarıda eşlerinini öldürüyor II. selim tahta geçtiği zaman devleti batırıyor.
   
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  cihangir doğumda YAŞANAN bir olay sayesinde kambur olmuş ve bazı kaynaklara göre ağabeyi şehzade mustafanın ölümünden kalp krizi geçirerek öldüğü belirtilmektedir.
   
 11. Misafir

  Misafir Misafir

  yav ne konuşuyorsunuz selimde güzel yönetmiş tahtı kim almış kıbrısı kim feth etmiş selim hakkında kötü şeyler yazmayın bnde fazla sevmiyorum ama sonuçta oda yeni yerler feth etmiş benim favori şehzadem mehmet ve beyaziddir ikisinden birisi tahta geçmeliydi ama selimde güzel yönetti
  :D
   
 12. Muhibbi

  Muhibbi Yeni Üye

  muhtesem yuzyil'da boy gosterene kadar anilmayacak anlasildi. sehzade cihangir, kanuni'den olma hurrem'den dogma, abisinin kahrindan olme. entelektuelligin, kulturun gobegi cihangir semtinin isim babasi.
   
 13. Misafir

  Misafir Misafir

  benim bildiğime görede cihangir kambur olduğu için tahta geçemedi
  :mad::mad:
   
 14. Misafir

  Misafir Misafir

 15. rumey

  rumey Misafir

  Okuduğuma göre Hürremin de Süleymanın da en sevdiği çocukları şehzade Cihangirmiş.Bazı yerlerde hastalıktan bazı yerlerdede
  şehzade Mustafa öldüğü için Changir üzüntüsünden öldüğü söyleniyor.:confused::confused::confused:
   
 16. birtanem16

  birtanem16 Yeni Üye

  Bahtsız bir Şehzade olan Cihangir aslında devlet yönetimine çok fazla faydası olacak birikime sahip bir Şehzade imiş.
   
Yüklüyor...

Blog' dan Haberler

 • Allah ‘ın rahmeti sizlerin üzerine olsun….. Yazar Canan ERTAN. [IMG] Rahmet ; Allah (c.c.) Dünyadaki bütün kullarını rahmetiyle kuşatmıştır.Üzerimizde daim olan rahmetin farkında olmalıyız.Oysa İnsanların üzerinde mevcut olan, rahmet zırhını...
 • Kasımda Ünlü Güzeller Başkadır Yazar Goksel. 2015 Kasım ayı içerisinde bir çok büyük etkinlik oldu. Kırmızı halıdaki güzeller bir başka güzeldi kasım ayında. Dünyaca Ünlü güzeller ne giymiş ne kombinlemiş nelere dikkat etmişler gelin...
 • Anladım ki… Yazar Canan ERTAN. Anladımki her akşamın bir sabahı var.Her karanlığın bir aydınlığı var. Anladım ki ağızdan çıkan her kötü söz bir ok gibibir.Fırlar saplanır kalbin derinliklerine Anladım ki seni seviyorum derken...
 • NBA’ in En Zengin 10 Oyuncusu Yazar Goksel. NBA Dünya’ da milyonlarca izleyeni olan ABD Basketbol ligi. Milyonlarca dolar kazandıklarını duyduk senelerce. Küçüklüğümüzden beri bir çok ünlü isim duyduk NBA’ de. Michael Jordan, shakıl oneil,...
 • Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ? Yazar Goksel. Beslenme trendleri ve diyet önerilerinin en hızlı yayılanı Glütensiz beslenme oldu. O kadar güvenilirliğini oturtmuşki çölyak hastalığı olmamasına rağmen milyonlarca insan ve bir çok ünlü isim...