Hünkar İskelesi Antlaşması

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

8 Temmuz 1833 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu Devleti ile Çarlık Rusya'sı arasında Hünkar İskelesi anlaşması iki devlet arasında imzalandı. Hünkar İskelesi anlaşması karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık esasına dayalıdır.

Hünkar İskelesi Antlaşmasının sebep olduğu bir olayda , Boğazlar sorununun ortaya çıkmasıdır, Boğazlar sorunu anlaşamadan 8 yıl sonra 1841 tarihinde Londra Konferansı'nda tekrar ele alınmak sureti ile görüşülmüştür.

Antlaşmanın ön sözünde, Osmanlı İmparatorluğu ile Ruslar arasında kurulmuş olan barış sistemi ve bu antlaşmanın savunma düşüncesiyle hazırlandığına işaret ediliyordu.

1. maddede, iki devletin sadece savunma kaygısıyla bu antlaşmayı yaptıkları, huzur ve güvenlikleri için birbirlerine yardımda bulunacakları belirtiliyordu.

2. maddede, 1829 Edirne antlaşması ile bu antlaşmada geçen diğer maddeleri yeniden onanmaktaydı.

3. maddede, Osmanlılar, Rusya'dan yardım istedikleri takdirde, Rusya'nın karadan ve denizden, iki taraf arasında kararlaştırılacak sayıda bir kuvvetle yardım edeceğine ilişkindi.

4. maddeye göre, yardım isteyen taraf, yardıma gelen tarafın bütün masraflarını karşılayacaktı.

5. maddeye göre, antlaşma süresi sekiz yıl olarak tespit ediliyordu.

6. madde, bu savunma antlaşmasının iki ay içinde onanacağı ve onanmış nüshalarının İstanbul'da karşılıklı olarak değiştirileceği ile ilgiliydi.

Hünkar İskelesi antlaşmanın gizli maddesine göre, Rusya ile Batı devletlerinden biri arasında savaş olursa, Osmanlı devleti, Çanakkale boğazını Rusya ile savaşan devletin donanmasına kapayacak; buna karşılık Rusya'nın dostu olduğu için, Rus gemileri boğazlardan serbestçe geçebilecekti.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş