HSYK Nedir, Ne İşi Yapar?

Konu, 'HIİJ Sözlük' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

HSYK, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu demektir. Bu kuruluş idari ve adli hakim ve savcılarla ilgili tüm konuları görüşüp karara varan yüksek yargı kurumu olarak da tanımlanabilmektedir. Bu kurum yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ilke edinmiştir. Yargı hizmetlerinin en hızlı ve etkin bir şekilde ilerletilmesini sağlamak amacı ile hakim ve savcılarla ilgili tüm işlemlerin yürütülmesinden HSYK sorumludur.

Görevleri ise şu şekildedir:

*Yargıtaya ve Danıştay üyelerini seçer.

*Anayasa ve kanunların belirlediği görevleri yerine getirmek.

*Bir hakim ya da bir savcının kadrosunun kaldırılmasını gerçekleştirmek.

*Bir mahkemenin yargı çerçevesinin değiştirilmesi.

*Hakim ve savcıların mesleğe kabul işleminin gerçekleştirilmesi. Bu kadrolarda bulunanların atama, nakletme, geçici yetki verme, birinci sınıfa verme, kadro dağıtma, disiplin cezası uygulaması gerçekleştirme, görevden uzaklaştırma.

2. Murat

Murat Yönetici

Ben Hakim ve Savcıların böyle duruşmalarda kendilerini beğenmiş karşılarında sanki insan yokmuş gibi davranışlarından ötürü antipatik görüyorum.

3. Netice

Netice Yeni Üye

Ne yazık ki makam mevki İnsanları böyle gösteriyor. Bir anda farklı bir varlık olduklarını düşene biliyorlar.

4. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Evet avukatın yanında hakim ya da savcı küçük dağları ben yarattım anlayışına bürünebiliyor.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş