Hindistan'da Kast Sistemi Nedir?

Konu, 'Ülkeler' kısmında zeynepsule tarafından paylaşıldı.

 1. zeynepsule

  zeynepsule Yeni Üye

  Hindistan kast sistemi nedir
  Hindistan kast sistemi hakkında bilgi
  Hindistanda kast sistemi
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hindistan'da kast sistemi

  Kast düzeni, Hindistan'da uzun süredir hüküm sürmektedir. Hayatlarının her alanında bu düzenin etkisi hâkimdir.

  Eş ve İş Seçimi: Kast sisteminde grup içinde evlenmeler (endogami=akraba evliliği gibi) söz konusudur. Kimin hangi mesleği yapacağını kast sistemi belirler. Aynı kast içindekiler ancak birbirleriyle evlenebilirler.

  Birlikte Yeme-İçme: Hindistan'da önceden insanların hep birlikte yemek yemeleri yasaktı; çünkü üst kastlar bunu hoş karşılamıyorlardı. Kendilerini onlarla kirletme korkuları vardı. Bugün bu ayrım büyük oranda kaldırılmıştır. Ancak kırsal kesimlerde hala eski kuralları görmek mümkündür.

  Kast sisteminde sınıflandırma zenginlik ya da fakirlik durumuna göre yapılmaz. Ritüel saflık ve meslek durumları ölçütlerdir. Sınıflandırma Hinduizm inançlarından kaynaklanmaktadır.

  Kast sisteminde üst tabaka, alt tabaka şu şekilde oluşur:

  Belli başlı dört ana tabaka (Varna) vardır.
  Bu tabakalar da kendi aralarında alt tabakalara (Jatiler) ayrılır.

  Varna Sanskritçe bir kelimedir. Sınıf, statü, renk” anlamlarına gelmektedir. Dört çeşit Varna vardır:

  Brahmanlar (Entelektüel bir tabakadır. Kutsal yazıları (Veda) yorumlayan kişilerdir. Bilginler ve rahipler bu tabakada yer alır.)
  Kshatriyalar (Askerler, prensler ve üst düzey memurların oluşturduğu bir tabakadır.)
  Vaişyalar (Tüccarlar, toprak sahipleri ve çiftçiler)
  Şudralar (İşçiler ve köleler)

  Bunların dışında bir de kast sistemine dâhil edilmeyenler (dokunulmazlar) vardır. Bunlar Paryalar olarak bilinir (insanlığın en aşağı tabakasında yer alırlar ve hiçbir hakları yoktur.) Varna terimiyle ten rengi kastedilmektedir. Bu sistemde bir kişi ne kadar açık renkliyse o kadar üst tabakada yer alır. Ten rengi aynı zamanda göçmenlerin hangi ırktan olduklarını da göstermektedir.

  Varna sistemi, kast sisteminin entelektüel ve ideolojik düzeyi olarak tanımlanabilir; çünkü bu sistem toplumsal hiyerarşiyi sağlamaktadır. Kast düzeninin nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Bununla ilgili ne bir kurum ne de bir belge vardır. Tarihsel olarak değerlendirildiğinde şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır: Farklı kabileler birleştirilerek genel bir sistem oluşturulmuştur.

  Kast sisteminin kuralları ilk olarak Manu Smriti'de (M.Ö.200 ve M.S.200 yılları arasında) yazılmıştır. Diğer tüm Hindu yazılarında kast sistemi, amaç edinmeye değer gerçekler olarak verilmiştir. Hinduizm'e göre; kozmik ve sosyal görevlerle (Dharma öğretisi) kast sistemine aitlik arasında bir bağlantı vardır. Bir Kshatriya'nın görevi topluma önderlik etmek, onu korumaktır. Brahmanların görevi ise; kutsal yazıları öğrenmek ve öğretmektir.

  alıntı
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Bu ne ya nasıl bir sistemmiş. :mad:
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Rezil bir sistemmiş
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  Pofff. Saçma bi sistem. Bi de hocalar gidin bunu araştırın diyorlar. Bu türkiyenin hocalarında akıl yok yemin ederim ne yapayım ya ben bunuu !! :mad:
   
 6. Elif Dilara

  Elif Dilara Yeni Üye

  hindistan'ın ne saçma bir sistemi var
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

 8. evet çok saçma bir sistem varmış
   
 9. çavraşamın

  çavraşamın Misafir

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Blogdan Haberler

 • 2016 Yılbaşı Hediye Önerileri Yazar Goksel. Evet yeni yıl geliyor herşey süperde hediye alınacak çok kişi var unutmayın. Peki 2016 yeni yılı için kime ne hediye alacağınızı düşündünüzmü. Ben düşünmedim açıkcası ve kafam iyice karışık....
 • Souq 28-29 Kasımda Karaköy’de Yazar Goksel. Souk Karaköy her ay farklı konsept ile kurulan bir pazar desek doğru olur sanırım. 28-29 Kasım‘da ise Souq Karaköy el yapımı işler temasıyla kurulacak. Kendi dallarında profesyonellerin işlerini...
 • Misophonia Hastalığı Nedir ? Yazar Goksel. Aslında Misophonia hastalığı hakkında eminimki çok az kişinin bilgisi var. Hayatta bir çok yerde belki günde onlarca kez karşılaştığımız ağız şapırdatma, sakız patlaması, sakız çiğnenirken çıkan...
 • Bu kediler çok farklılar, farklı kedi türleri… Yazar Goksel. Kediler en sevdiğim hayvanlardan birisidir ki bütün hayvanları severim. Hayatta hiçbirşey onlar için sorun olamaz. Canları nasıl takılmak isterse öyle takılırlar. Kedi cinsleri arasında ne kadar...
 • 2016 Yılbaşı Gecesi İçin Ucuz Gece Kıyafetleri Yazar Goksel. 2016 senesine girmemize sayılı günler kaldı. Yeni yıla nerede ve nasıl gireceğimiz kesinlikle önemli. Eee ne demişler yeni seneye nasıl girersen hep öyle geçer. Peki yılbaşı gecesinde nasıl bir...

Çevirim İçi Misafirlerimiz

Toplam: 358 (üye: 0, misafir: 281, bot: 77)