Hıncal Uluç Biyografi-Hıncal Uluç Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Hıncal Uluç üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülür. Sebebi ise subay olan babasının o doğduğunda İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman tanklarının manevra yaptığı Bulgar sınırında görevli olmasıdır. Sonrasında Fuat Uluç Çaldıran'a tayin olduğunda küçük Hıncal da ailesine kavuşur. Ardından tayinler durmaksızın gerçekleşecektir. Van'da o meşhur Van zelzelesini yaşar Uluç ailesi. Daha sonra gidilen Bandırma'da Hıncal da ilkokula başlar. İki ayrı okulda ilk üç sınıfı okur. Bandırma'dan sonra 1950'de tekrar Kilis'e (Hıncal ilkokulu burada Kemaliye İlkokulu'nda bitirir) tayin olur Fuat Uluç.

1952'de Antakya babası mühendis olmasını isterken Uluç'un kendisi de avukat olmak istemektedir. Ama ne olursa olsun İngilizce'yi öğrenme hevesi yüzünden İstanbul Edebiyat Fakültesi'ne gelir. Bir sömestr sonunda tekrar Ankara'ya döner. Bir sene sonra da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanır.

Bu arada Demokrat Parti'den ayrılmış bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi 60 yaşında vali olup emekli olacaksın... 17 yaşında herşeysin zaten."

Uluç Burhan Özfatura gibi arkadaşlarıyla beraber mezun olarak diplomasını alır.

Bir yıl sonra da Mamak Muhabere Okulu'nda Büyükelçi Yalçın Oral Galatasaray başkanlarından Saim Gogen'in oğlu Fethi (daha sonra eniştesi olacaktır) gibi arkadaşlarıyla beraber iki yıl askerlik yapar: "Askerlik dönemim benim en mutlu dönemimdir."

1960'lara bir daha dönelim. 27 Mayıs İhtilali 'Olur mu böyle olur mu?' diye gazeteyi bırakıp Kızılay'da yürüyüşlere katılırdık."

Uluç ben bu kadar iyi gazeteci olamazdım."

2. r

rodali Yeni Üye

22 eylül 2011 tarihli yazısıyla her sene olduğu gibi, galatasaray taraftarına "silkelen ve kendine gel" gazı vermeye çalışan adam. sözde iltifatlarını her zamanki gibi kâle almıyoruz.

3. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

Hıncal Uluç sıkı bir gazetecidir. Gülüşüyle çok dikkati çekmiştir. Spor programlarında yorum programlarında yer aldı.

4. H

Hoca Yeni Üye

konuşma güçlüğü çektiğini gözlemlediğim spor yorumcusu..

5. M

Muhibbi Yeni Üye

"ben fenerbahçe kongresinde olsam, ben de aziz yıldırım'a oy verirdim" diyen yorumcu.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş