Hezarfen Ahmed Çelebi

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kendisi dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir.

  Onyedinci yüzyılda yaşadığı[​IMG] 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında[​IMG] uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

  Evinde deneylerle uğraşıp[​IMG] çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi[​IMG] İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak[​IMG] bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için[​IMG] Okmeydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde[​IMG] Galata kulesinden kendisini boşluğa bırakarak[​IMG] kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

  Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan Dördüncü Murad[​IMG] Ahmed Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş[​IMG] ancak bu derece bilgili ve becerikli bir adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Ahmed Çelebi orada vefat etmiştir
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Uçan ilk insan olarak akıllarda kalmış önemli bir insan :
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş