Hediye Yapıyoruz; “Doktor” adlı rond

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat:

“Denizdeki balıklarla doğum gününü kutlamak isteseydin, nasıl bir kıyafet giyerdin? Pastan nasıl olurdu?” soruları çocuklara sorulur. Duygu ve düşüncelerinin resmini yapmaları istenir.

Sınıfa bir koli getirilir. Bu koli büyük bir kâğıt ile kaplanır. Çocuklar paketi özgürce süsleyerek hediye kutusu oluştururlar. Sonra hediyeleşmenin önemi hakkında konuşularak, hediyeleşmenin insanlar arasındaki sevgiyi arttırdığına dikkat çekilir. Hediye almanın bizi mutlu ettiği gibi, hediye verdiğimiz kişinin de mutlu olduğu anlatılır.

Oyun Hareket- Müzik:

“Doktor” adlı rond çocuklarla birlikte oynanır.

Öğrenciler el ele tutuşup halka olurlar. Sözler söylenerek hareketleri yapılır.

Sar sar sar makarayı (İp sarıyor öykünmesi yapılır.),

Çöz çöz çöz makarayı (Makaradan ip çözülüyor öykünmesi yapılır.).

Eller şap şap (Eller birbirine vurulur.),

Ayaklar rap rap (Ayaklar birbirine vurulur.)

Eteğimin pilisi,

Saçlarımın lülesi (Etekler ve saçlar gösterilir.),

Doktor sana ne dedi?

Üç yumurta ye dedi (Ellerle üç parmak gösterilir.)

Yemedim, içmedim,

İşte böyle küçücük kaldım. (Dizlerin üzerine eğilerek küçükmüş görüntüsü verilir.)

Bir tane nesne alınarak masaya konulur ve çocuklarla bir kere zıplanır.

İki tane nesne alınır masaya konulur. Çocuklara nesnenin sayısı sorulur. Birlikte sayılır. İki kere zıplanır. Aynı hareket 3 ve 4 sayıları için de yapılır. (Zıplarken bu zıplama lego için, bu zıplama da boya kalemi için vb. denilebilir.)

Her bir çocuk için, yere, çocuğun içine girebileceği büyüklükte bir daire çizilir.

Çocuklar dairenin içine girmeleri için yönlendirilir. Daireden dışarı çıkmaları için yönlendirilir.

“Hop içerde, Hop dışarda.” sözleri ritmik olarak söylenir.

Daha sonra çocuklara “Şimdi neredesiniz?” sorusu sorularak dairenin içine girip çıktıkça nerede olduklarını söylemeleri istenir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş