Hacamat olmanın hükmü nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. Abdullah

  Abdullah Yeni Üye

  Hacamat olmak caizmidir?
  Hacamatın faydaları nelerdir ?
  Hacamat olmanın hükmü nedir?


  Soru Hacamat olmanın hükmü nedir? Bu konuda nelere dikkat edilmelidir?
  [​IMG]
  Cevap Bismillahirrahmanirrahim

  Hacamat, iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak, şişe veya boynuzla kan aldırma işlemidir. Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan genel bir tedavi usulüdür.

  Hacamat olmak sünnettir. Çünkü Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz hem hacamat olmuş ve hem de olunmasını tavsiye etmişlerdir.(1)

  Hacamatta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hacamatın ehil kimseye yaptırılmasıdır.

  Hacamat aç karna, Pazartesi, Perşembe, Salı günleri yapılabilir. Cuma, cumartesi ve Çarşamba günleri hacamat yapmamak lazımdır. Hacamattan sonra çok su içmemek, süt, yoğurt yememek, hamama gitmemek, fazla yememek gerekir. Duş almak ve gusletmek iyi gelir.

  Amellerin niyetlere göre değer kazandığını unutmayalım. Hacamat, sünnete uymak ve vücut sağlığını muhafaza etmek niyetiyle yapılacak olursa, bu işlem ibadet değeri kazanır.

  dipnot
  (1)Buhari, Tıbb, 3; Tirmizî, Tıbb 9, (2048, 2049), 12, 2054; Ebu Davud, Nikah 27, 2102


  Selam ve Dua ile

  Mehmet TALU
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ankara'da Mesut Nurver kardeşimiz bu işi akkıyla yapanlardan tavsiye edilir.
   
 3. darkness_quenCh

  darkness_quenCh Yeni Üye

  Hacamat Faydaları Nelerdir?
  1. Metobolizmayı düzenleyerek (hızlandırarak) bağışıklık sistemini güçlendirir. Hacamat yaptıranlar daha az hastalıklara yakalanır, daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.
  2. Vücüda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı cilt ve vücud daha genç görünür.
  3. Hacamat yaptıranların bio elekrik enerji si ve aurası yoğundur. Buda daha fazla enerji, daha az uyku ve daha dinç yaşam demektir.
  4. Akciğer tarafından yeterince temizlenemeyen kan zamanla daha koyu hal alır, kılcal damarları tıkamaya neden olur. Hacamatla bu toksik maddeler arındırlarak organlar daha düzenli çaılşmaya başlar.
  5. Migren, bel fıtığı, eklem ve romatizma ağrıları için bir çok ilaçtan daha tesirli olup ilaçlar gibi hiç bir yan etkiside yoktur.
  6. Hacamat yaptıranların analitik düşünme yetenekleri artar, hızlı ve doğru karar alma yetenekleri gelişir.
  7. Sağ ve sol beyin lobları daha etkin ve dengeli kullanılmaya başlanır.
  8. Çocuklarda ve gençlerde hacamat daha dengeli bir ergenlik, geçirmelerine yardımcı olur.
  9. Lenfatik (mikroplarlar savaşan lenf sistemi) ni harekete geçirir.
  10. Hacamat yaptıran kişiler zamanla iç dünyalarında kendileri ve yaradanla barışık, çevresi sosyal, arkadaşları tarafından aranan birisi haline gelir. Bunun nedeni kaygı ve endişelerden arınmış herkes çevresine enerji ve huzur yayar. Pozitif enerji de denilen dengeli, sukunet hali olur.
  11. Diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları Düzenli Hacamat yaptıranlarda olmaz.

  HACAMAT KUPA TERAPİSİ SEANSLARIMIZ DEVAM EDİYOR.
  MESUT NURVER 0555 484 52 29(HACAMAT KUPA TERAPİSİ UZMANI-SAĞLIKLI YAŞAM TARZI DANIŞMANI)
   
 4. Elif Dilara

  Elif Dilara Yeni Üye

  Hacamat beni ürkütüyor
   

Blog' dan Haberler

 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...
 • 2016 Yılbaşı Hediye Önerileri Yazar Goksel. Evet yeni yıl geliyor herşey süperde hediye alınacak çok kişi var unutmayın. Peki 2016 yeni yılı için kime ne hediye alacağınızı düşündünüzmü. Ben düşünmedim açıkcası ve kafam iyice karışık....
 • Souq 28-29 Kasımda Karaköy’de Yazar Goksel. Souk Karaköy her ay farklı konsept ile kurulan bir pazar desek doğru olur sanırım. 28-29 Kasım‘da ise Souq Karaköy el yapımı işler temasıyla kurulacak. Kendi dallarında profesyonellerin işlerini...
 • Misophonia Hastalığı Nedir ? Yazar Goksel. Aslında Misophonia hastalığı hakkında eminimki çok az kişinin bilgisi var. Hayatta bir çok yerde belki günde onlarca kez karşılaştığımız ağız şapırdatma, sakız patlaması, sakız çiğnenirken çıkan...

Çevirim İçi Misafirlerimiz

 1. okuroglufatos
Toplam: 215 (üye: 1, misafir: 151, bot: 63)