Güzel Avrat Otu nasıl kullanılır

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

1. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Güzel Avrat Otunun Faydaları Yararları nelerdir ? Güzel avrat otu zehirlenmesini duydunuzmu ? Güzel avrat otunun tam faydaları ve kullanım durumu burada.

Güzel Avrat Otu (Atropa belladonna): Siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, 1,5 metreye kadar boylanabilen, nahoş kokulu ve zehirli bir bitkidir. Atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir.

Güzel Avrat Otunun Faydaları ve Etkileri: Hekimlikte ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, ağrı kesici özelliği ile ağrı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır. Parkinson hastalığında görülen şikayetleri azaltır. Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir. Yüksek dozlarda tersine etki gösterir. Gastrit ve ülser şikayetlerini azaltır. Spazm çözücüdür. Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur. Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır.

Güzel Avrat Otu Nasıl Kullanılır? Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir. Başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ekli Dosyalar:

2. Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır.

Ayrıca, mide, barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır
  3. Nursena

Nursena Admin

İsime bakarmısınız Güzel Avrat :)
  4. Murat

Murat Yönetici

Çok şık isimi var tebrik ediyorum şifasıda isimi gibi :)
  5. güzel avrat otu nasıl kullanılır? bu ottan zehirlenmemek için neler yapılmalı?
  6. Güzel avrat otu zehirlenmesi nasıl tedavi edilir, yada zehirlenen oldumu?
  7. Nehir

Nehir Admin Yetkili Kişi

İsmi güzel fakat bilinçsiz kullanımda insanın başına iş açabiliyor
  8. Ziyaretci

Ziyaretci Misafir

tedavisini soran olmuş. tedavisinde yine başka bir bitkiden elde edilen fizostigmin kullanılır. Mi acaba...
  9. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

evde kullanmaya çalışmayın tehlikelidir. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.
  10. ada

ada

Ne tuhaf bir isim güzel kadın otu denemez miydi buna