“Güler Yüzlü Öğretmenim” adlı şarkı; “Öğretmenler Günü” adlı parmak oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Müzik:

Öğretmen “Öğretmenler Günü”ne yönelik etkinlikler hazırlar. Öğretmen sınıfa öğretmenim şarkısını söyleyerek girer. Çocuklara “Günaydın!” der ve “Söylediğim şarkıyı öğrenmeye ne dersiniz?” diye sorar.

CD’den “Güler Yüzlü Öğretmenim” adlı şarkı dinlenir. Sonra çocuklarla birlikte tekrar edilir.

Güler Yüzlü Öğretmenim

Öğretmenim öğretmenim,

Güler yüzlü öğretmenim,

Bizlere sen öğrettin tüm yararlı bilgileri,

Hiçbir zaman ödeyemem verdiğin,

Bu emekleri hiçbir zaman ödeyemem,

Verdiğin bu emekleri.

Dikkatleri şarkı söylemede toplanan çocuklar öğretmenlerinin arkasına tren olurlar. Bir yandan sınıfı gezer bir yandan da şarkıyı söylerler.

Sanat:

Öğretmen çocuklara resim kâğıtlarını dağıtır ve isimlerini yazar. Onlardan öğretmenleri olarak kendi resmini yapmalarını ister. Anne babası öğretmen olanlar için kart hazırlanır.

Türkçe:

“Öğretmenler Günü” adlı parmak oyunu hep beraber söylenir. Sözlerine uygun hareketler yapılır.

Öğretmenler Günü

Öğretmenim bir tanedir.

Onu pek çok severim,

Sözünü hep dinlerim,

Öğretmenler gününde ona çiçek veririm,

Ellerinden öperim.

Öğretmen “Hikâyemi aldım, gözlerimi kapadım. Haydi, çocuklar oturup hikâyenin içine dalalım.” yönergesiyle çocukların minderlere oturmasını sağlar ve “Okula Başlayan Tavşan” adlı hikâyeyi okur.

“Tavşan ailesi çocuklarını okula götürürken okula gitmek istemeyen tavşanla karşılaşırlar……….”

Hikâyeyi çocuklar dramatize ederler. Öğretmenlik mesleği hakkında çocuklarla sohbet edilir.

Oyun Hareket- Müzik:

Öğretmen söylediği bir sayışmayla çocuklardan birini seçer.

Seçilen çocuktan öğretmen olmasını ister. Kendisinin de çocuk olacağını söyler.

Öğretmen seçilen çocuğun karakterini yansıtır.

Böylece çocuk öğretmenle kendisi arasındaki olayları daha iyi anlar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş