“Gözlerim” adlı parmak oyunu; Ayna Draması; Kör ebe oyunu

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Türkçe:

Her çocuk için bir ayna ayarlanır (Evlerinden getirmeleri istenebilir.). Aynada çocuklar kendilerini izlerler. Çocukların gözlerinin şekli ve renkleri hakkında konuşulur.Beraber “Aç kapa aç kapa” komutlarına uygun olarak gözlerini hareket ettirirler.

Çocukların dikkati göz kapaklarına, kirpiklere çekilir. Göz kapaklarının ve kirpiklerin gözü çarpma ve tehlikelerden koruduğu anlatılır. Göz sağlığının nasıl korunması gerektiği ile ilgili (televizyonu yakından izlememe, kirli ellerle göze değmeme vb.) seviyelerine uygun konuşulur. Aynalar bırakılarak çocuklar birbirleri ile eşleşirler. Bir birlerinin aynası olarak hareketlerini taklit ederler. Sıra ile insan ve ayna olurlar.

“Gözlerim” adlı parmak oyunu oynanır.

Gözlerimle görürüm (Gözler gösterilir.), / Kapatırım açarım, kapatırım açarım (Gözler kapatılır ve açılır.).

Kaptırsam göremem (Gözler kapatılır.). / Açarsam görürüm (Gözler açılır.).

İşte gördüm sizi (Çocuklar parmakla işaret edilerek gösterme hareketi yapılır.). (H. Azman)

Drama:

Öğrencilerin hepsi ayna olurlar. Öğretmenin yönergelerine uygun olarak öykünmeyi yerine getirirler.

“Ayna ayna göster bana, insanlar nasıl zıplar? Ayna ayna göster bana, insanlar nasıl el sallar? Ayna ayna söyle bana, insanlar nasıl koşar? vb.” Bir süre sonra öğretmenin yerine istekli öğrenciler geçerek komut verirler. (N. ŞİRİN)

Sanat:

Öğretmen önceden hazırlanmış göz kısmı kesilmemiş maskeleri çocuklara dağıtır. Çocuklar maskeleri boyar. Çocuklardan maskeleri yüzlerine takmaları istenir.

“Şimdi ne gördüğünüzü bana anlatın.” yönergesi çocuklara söylenerek maskelerin göz kısımlarının kesilmediğini çocukların fark etmeleri sağlanır. Göz kısmı kesildikten sonra maskeleri tekrar takmaları istenir. Aradaki fark konuşulur.

Oyun Hareket- Müzik:

Çocuklardan biri ebe seçilir. Ebeden gözünü kapatması istenir. Ebeden diğerlerini yakalaması istenir (Kör ebe oyunu oynanır.). Oyunun sonunda gözleri hiç görmeyen insanların yaşadıkları zorluklar ve onlara yardım etmenin önemi üzerine konuşulur.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş