gerçek dostluk(valla ben okurken duygulandım)

Konu, 'Hikaye' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

1. yosun

yosun Süper Yönetici

İkisi, çok samimi dost ve arkadaşlardı[​IMG] Fakat, biri çok kurnaz, atılgan ve hareketli, diğeri ise çok saf, dürüst ve sessizdi[​IMG]

Bir gün kurnaz olanı, yine arkadaşının yanına giderek işlerinin bozulduğunu söyler ve kendisinden para ister[​IMG] Samimi dostu onu hiç kırmaz ve elindeki bütün parayı arkadaşına verir[​IMG] Arkadaşı bu parayla işlerini düzeltir[​IMG]

Bir süre sonra kurnaz olanı, yine arkadaşının yanına gider ve arkadaşının evlenmek üzere olduğu nişanlısını çok beğendiğini ve mutlaka onunla evlenmek istediğini, bu iyiliği kendisine yapmasını ister[​IMG] Arkadaşı çok şaşırır, ne diyeceğini bilemez[​IMG] Fakat aralarında o kadar kuvvetli sevgi ve dostluk vardır ki, arkadaşının mutluluğu için bu teklifi de kabul eder ve nişanlısını arkadaşına verir[​IMG]

Zaman içinde saf olanın işleri bozulur ve birden arkadaşı aklına gelir “Ben ona sıkıştığında iyilik yapmıştım” diyerek, arkadaşının iş yerine gider ve kendisine çalışması için iş vermesini ister[​IMG] Arkadaşı ona iş vermez[​IMG] Bizimki pişmanlık ve üzüntü içinde geri döner ama yine de “bir bildiği vardır” diyerek arkadaşına kızamaz[​IMG]

Saf ve temiz olanı bir gün sokakta dolaşırken, yanına hasta ve yaşlı bir adam yaklaşır[​IMG] Fakir olduğu için ilaç alamadığını söyler[​IMG] Bizimki yaşlı adamcağıza acır, istediği ilaçları alır ve adamcağıza verir[​IMG] Kısa bir süre sonra yaşlı adamın öldüğünü duyar[​IMG] Yaşlı adam çok zengindir ve bütün mirasını kendisine bırakmıştır[​IMG] Saf adam artık yaptığı iyiliğin karşılığı olarak zengin biri olmuştur[​IMG] Biraz da sevdiği dostuna olan kırgınlığıyla dostunu iş yerinin karşısında bir ev alır ve oraya yerleşir[​IMG]

Bir gün evin kapısını bir dilenci kadın çalar[​IMG] Yaşlı kadın “çok aç olduğunu” söyler ve “kendisine yemek vermesini” ister[​IMG] Bizim saf, hiç düşünmeden kadını içeri alır, karnını doyurur, kimsesinin olmadığını öğrendiği kadına, kendisinin de yalnız olduğunu söyler ve “Bu evde birlikte yaşayalım, sen evin işlerini ve yemeklerini yaparsın” der[​IMG] Yaşlı kadı hiç düşünmeden kabul eder[​IMG]

Bir süre sonra yaşlı kadın, bizimkine, “Kendine uygun bir kız bulup evlenmesini” söyler[​IMG] Bizimki böyle bir kızı nasıl bulacağını, kendisinin tanıdığı olmadığını söyler[​IMG] Yaşlı kadın ona uygun bir kız tanıdığını ve kendisiye görüşebileceğini söyler[​IMG] Görüşmeler sonucunda evlenmeye karar verilir ve düğün davetiyeleri basılır[​IMG] Bizimkisi kırgın olduğu halde, çok samimi dostunu unutamamıştır[​IMG] Biraz da geldiği konumu görmesi açısından, samimi arkadaşına da davetiye gönderir[​IMG]

Düğün günü gelir çatar[​IMG] Saf adam, düğün salonunda bir şeyler söylemek isteğiyle mikrofonu alır ve başlar yaşadıklarını anlatmaya; “Eskiden çok sevdiğim bir dostum vardı[​IMG] Bir gün işleri bozulunca benden borç para istedi elimdeki bütün parayı verdim[​IMG] Evlenmek üzere olduğum nişanlımı çok beğendiğini söyleyerek benden istedi[​IMG] Çok üzülerek onu da kendinse verdim[​IMG] Çünkü biz gerçek dosttuk, onun üzülmesini istemedim[​IMG] İşlerim bozulduğunda onun fabrikasına gittim ve çalışmak için kendisinden iş istedim[​IMG] Bana iş vermedi, çok üzüldüm, ama yine de arkadaşıma kızmıyorum[​IMG] Çünkü biz gerçek dosttuk”

2. yosun

yosun Süper Yönetici

Bu konuşma üzerine kurnaz arkadaşı daha fazla dayanamaz, mikrofonu eline alır ve başlar konuşmaya; “Benim de bir zamanlar çok sevdiğim bir dostum vardı[​IMG] İşlerim bozulduğunda kendisinden para istedim[​IMG] Bütün parasını bana verdi[​IMG] Sonra ondan nişanlısını istedim[​IMG] Üzülerek onu da bana verdi[​IMG][​IMG][​IMG] Nişanlısını istememin nedeni, o kadının arkadaşıma layık bir kadın olmamasıydı[​IMG] Kendisi çok saf ve temiz olduğundan, arkadaşımı o kadından bu şekilde kurtardım[​IMG] İşleri bozulduğunda gelip benden iş istedi[​IMG] Arkadaşımı kendi emrimde çalıştıramazdım[​IMG] O yüzden kendisine iş vermedim[​IMG] Günün birinde karşılaştığı adam benim babamdı[​IMG] Babam ölmek üzereydi, onu arkadaşımın yanına ben gönderdim ve mirasını ona ben bıraktırdım[​IMG] Evine gelen dilenci kadın benim annemdi[​IMG] Ona bakıp iyi yaşamasını sağlamak için ben gönderdim[​IMG] Şu anda evlenmek üzere olduğu bayan da benim kız kardeşim[​IMG] Onu arkadaşımla evlenmesine ben ikna ettim[​IMG] Değerli misafirler, işte biz öyle gerçek dostuz[​IMG]

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş