Fernando Alonso biyografi-Fernando Alonso kimdir?

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Fernando Alonso (Fernando Alonso Kimdir? - Fernando Alonso Hakkında)

Fernando Alonso

Fernando Alonso Díaz (29 Temmuz 1981 Oviedo) iki kere dünya şampiyonu olmuş İspanyol Formula 1 pilotu.

Oxford İngiltere'de yaşamaktadır.

25 Eylül 2005'de kazandığı Dünya Şampiyonluğu ile birlikte En Genç Dünya Şampiyonu Olmuş Formula 1 Pilotu ünvanını Emerson Fittipaldi'den almıştır. İlk şampiyonluğunu 24 yıl 58 günlükken kazanmış ve ertesi sene tekrar Dünya Şampiyonu olmuştur. Eğer 2005'de şampiyon olmasaydı 2006'daki şampiyonluğu ile Emerson Fittipaldi rekorunu yine geçebilecekti. Lakabı El Nano'dur.

Formula 1'de yarışmış en genç 3. pilottur. Formula 1'de Pole Pozisyonu alan Şampiyon olan ve üst üste 2 kere Şampiyon olan en genç isimdir.

222px-Fernando_Alonso_2006_Malaysia.jpg

Fernando Alonso Michael Schumacher’in 5 yıl boyunca ardarda kazandığı şampiyonluklara da bir nokta koydu.

A1.PNG

Fernando Alonso Diaz 2. oldu ve 1996 yılında World Junior Karting Championship 1.si oldu.

1999 yılında F1 takımlarından Minardi’nin eski pilotu Adrián Campos’un yardımı ile katıldığı Euro Open MoviStar by Nissan yarışında şampiyon olması böylece genel sürücüler klasmanında 4.lüğe yükseldi ve Formula 1’e transfer oldu.

Formula 1’de yarışan 3. en genç pilot olan Alonso arabası yarışçı değildi ve sezonu hiç puan alamadan tamamladı. Yine de yarışları mekanik problem yaşamadan bitirmesi ve takım arkadaşları Tarso Marques ve Alex Yoong ‘dan zaman zaman daha iyi olmasıyla kendini tanıttı.

2002 yılında yetenekleri sayesinde Renault takım menajeri Flavio Briatore’nin de dikkatini çekmeyi başardı ve test pilotu olarak takıma girdi. Bir sezon sonra sürücü koltuğuna oturan Alonso daha yarışçı bir arabayla 2003 Malezya Yarışı'nda en genç pole pozisyon (1 numaralı çıkış pozisyonu) kazanan sürücü oldu. Fakat yarış sonunda Kimi Raikkonen ve Rubens Barrichello’nun ardından 3. sırayı aldı.

2003 Brezilya Yarışı'nda 180 mil hızla giderken yaptığı kazanın arkasından sezonu 4 podyum zaferi ve kazandığı 55 puan ile 6. sırada bitirdi.

2004 sezonunda da Renault takımında kalan Alonso sezonu 4 podyum zaferi ve 59 puan ile 4. bitirdi. Takım arkadaşı Jarno Trulli ise Renault’dan ayrılıp son üç yarışta Toyota takımı ile yarıştı.

Alonso yaşadığı problem nedeniyle alamadı ama yarışı ikinci olarak bitirdi. Sonraki Avrupa Grand Prix’inde Raikkonen ile girdiği rekabeti kazandı ve yarışı 1. bitirdi. Kanada Grand Prix’inde Villeneuve virajında duvara çarparak yarış dışı kaldı ve puan alamadı.

Fernando Alonso 2005 Amerika Yarışı'nda ise lastik üreticisi Michellin‘in güvenlik garantisi vermemesi üzerine yarışa çıkmadı.

2005 sezonunu 15 podyum zaferi aynı zamanda Renault F1 takımına da şampiyonluk getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Bu şampiyonluğu aileme ve kariyerim boyunca beni destekleyen tüm yakın arkadaşlarıma adıyorum. İspanya Formula 1 kültürü olan bir ülke değil ve bu yüzden bu yoldaki her etapta yalnız bir şekilde savaşmamız gerekti. Takımıma çok teşekkür ediyorum. Onlar F1’in en iyileri. Bu işi beraber başardık. Ben dünya şampiyonu oldum ama hepimiz şampiyonuz ve onlar bunu hakediyorlar.

2005 Prince of Asturias Award of Sports ödülünü alan en genç kişi olan Alonso 7 birincilik ve 134 puanla 2. kez F1 şampiyonu oldu.

İspanyol müzik grubu El Sueño de Morfeo’nun vokalisti Raquel del Rosario ile nişanlı olan Alonso İngiltere’de Oxford kentinde yaşıyor.

Fernando Alonso 2007 sezonunda McLaren Mercedes takımında yarışacak.

2. M

Muhibbi Yeni Üye

artık pilotların birbirlerine saygılarının kalmadığını belirten pilot.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş