Farklı Tatlar; “Süt Bal Yumurta” adlı şarkı; Pamuk Şeker Yapıyoruz

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Sınıfa getirilen pamuk şekeri, bal, tuzlu pasta ve turşu masaya konulur. Çocuklardan bu yiyeceklerin tadlarına bakmaları istenir. Ne hissettikleri sorulur.Öğretmen sınıfın kapısının önceden görüşülen birisine çaldırılmasını sağlar. (Tık, tık, tık!)

Kapı çalma sesi duyulunca çocuklara kimin gelmiş olabileceği sorulur. Çocuklar sorunun cevabını tahmin etmeye çalışır. Dışarıdaki kişi “Vızzz vızzzz vızzz!” diyerek ses çıkarır. Çocuklar bu sesin hangi hayvana ait olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Birlikte kapı açılır. Kapıda bir kavanoz arı balı ve üzerinde bir not vardır. “Ben arıyım. Vızz vızz gezerim. Çiçeklerin özünü emerim. Sizler için ürettiğim bu balı afiyetle yiyin.” notu çocuklara okunur. Çocukların dikkatleri bala çekilerek çok faydalı olduğu söylenir. Sonra ekmeklerine bal sürerek yemeleri istenir.

Müzik- Drama:

“Süt Bal Yumurta” adlı şarkı söylenir. Şarkının draması yapılır. Arı, tavuk kanatları ve inek maskesi önceden kâğıtlardan kesilerek hazırlanılır. Drama yapılırken bunlar kullanılır. Çocuklar aldıkları rollere uygun olarak kostümleri giyerler. Sıra ile kendilerine ait sözleri söylerler. Nakarat kısmı grubun diğer üyeleri tarafından tekrar edilir.

Süt Bal Yumurta

Ben bir arıyım ben bir arıyım, / Çiçek çiçek dolaşırım bal yaparım, / Balımı yiyin yani büyümeyi seçin.

Süt, bal, yumurta her gün yerim mutlaka, / Büyürüm büyürüm ben. (Nakarat)

Ben bir ineğim, ben bir ineğim, / Ot yerim, süt veririm sütümü için. / Sütümü için yani büyümeyi seçin. (Nakarat söylenir.)

Ben bir tavuğum, ben bir tavuğum, / Arpa, buğday yerim yumurta veririm. / Yumurtamı yiyin, yani büyümeyi seçin. (Nakarat söylenir.)

Sanat:

Çocukların masalarına pamuk konulur. Dokunmalarına fırsat tanınarak, yumuşaklığı hissetmeleri sağlanır. Kâğıtlara tahta çubuklar yapıştırılır. Kâğıtların üzerine pamuklar yapıştırılarak, pamuk şekeri yapılır. Tahta sapın sertliği, pamuğun yumuşaklığı hissedilmeye çalışılır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş