Facebook Okey Nasıl Oynanır?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Dördüncü tarafından paylaşıldı.

1. Dördüncü

Dördüncü Misafir

Arkadaşlar internette uzun süredir okey oynayan biriyim ancak Facebook uygulamalarında Okey nasıl oynanır bir fikrim yok bunun için güvenli okey arkadaşları arıyorum yardım edebilirmisiniz?

2. Murat

Murat Yönetici

Aslında tarzım olsa sizlere Resimli olarak OKEY nasıl oynanır göstermek isterim. Hatta bunu görsel bir şölene dönüştürmek isterim. Neden tarzım degil? Çünkü sanal yani internet üzerinden okey oynamak o taşları ele alıp yoklamak gibi degildir.

3. acemm

acemm Yeni Üye

Okey Nedir

Okey oyununun çinliler tarafından icat edildiği söylenmektedir. 16.yüzyılda Türklere kadar gelen oyun büyük ilgi gördü. Okey oyununun günümüze kadar bir çok isim değiştirmiştir. İlk önce El Turaft olarak söylenmiştir. Daha Sonra osmanlıda Ol Kıraat-ı adı verilmiştir. Günümüze kadar gelen oyuna en son okey denmiştir. Okey 106 tane taşta oluşur ve 4 kişi tarafından oynanır.

Okey Nasıl Oynanır ?

Okey oyunu aslında basit bir oyundur. Okeyde 106 tane taş ve 4 tane ıstaka bulunur. 4 ayrı renkte aynı sayıda 2 şer tane bulunur. 1-13 e kadar sayılar bulunmaktadır.
    Bunların yanında 2 tanede sahte okey bulunmaktadır. Bu Oyunun amacı elin okey kurallarına göre bitmesidir. İlk önce bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyun oynanırken oyuncular birbirlerinin taşlarını görmezler.
    Oyun başlatıldığında okey taşları dağıtımı esnasında 3 kişiye 14 taş bir kişiye ise 15 tane taş dağatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar.
    Okey oyununda normal bitiş, çifte bitiş ve okey atarak bitmek vardır. Normal bitişte aynı renkte birbirlerini takip eden sayılar per olarak kabul edilir. farklı renklerde aynı taşlar per olarak kabul edilir.
    Fakat en az 3 taş olmalıdır. Elinizde okey taşı varsa perde taş olmayan yere koyulabilir. Sahte okey okey taşının değerindedir. Çifte bitiş ise oyuncu aynı rakımdan 2 taneyi bulmalıdır ve toplamda 7 tane çift yapmak zorundadır.

Kaynak: buyutec.net

* okey nasıl oynanır
    * okey nasıl oynanır video
    * okeyde renkli taşlar hangileri
    * okey nasıl oynanır resimli anlatım
    * okey nasıl oynanır resimli

4. berna

berna Yeni Üye

Çok fazla uygulama kapatılmaya başladı. Bir çok okey uygulaması vardı gelişmiş bizi kısır oyunlara itiyorlar.

5. Ziyaretci

Ziyaretci Misafir

facebook ta sanal okeye girmek istiyorum uygulamaya izin wer diyorum otomatik yonlendirme beni oyuna yonlendiriyor fakat ekranda oyun paneli yerine bu uygulamayi kullanmaya yetkiniz yoktur diye bir yazi geliyor yardimci olursaniz sevinirim...

6. Misafir

Misafir Misafir

okey nasl oynandığını bi bulamadım:mad::mad::mad::mad::mad:

7. ibish

ibish Misafir

okey oynamak istiyorum ... gunlerdir cabaliyorum bir turlu dogru oyunu bulamiyorum ... cok mutsuzum ...

8. Misafir

Misafir Misafir

fecbook ta nasil oynalir bilmiyorum

9. Misafir

Misafir Misafir

şöyle bir durum oluyor ki,ben bitiyorum sani bütün taşlarım tam oluyor fazla taşımı da atıyorum gayet,fakat bitemiyorum facebook okeyde :S :mad:

10. Misafir

Misafir Misafir

oynadık artık aramit cafeye gidelim

11. Misafir

Misafir Misafir

yaw perler tam oluyor ama elimde 14 taş oluyor başka taş olmuyor 1 tane daha taş olsa oyunu bitiricem ama bnde o taş olmuyor bi yardımcı olurmusunuz.

12. Misafir

Misafir Misafir

faysde okey oynamak istiyorum

13. Şaban

Şaban Yeni Üye

okey oynamak istiyorum ... gunlerdir cabaliyorum bir turlu dogru oyunu bulamiyorum ... cok mutsuzum ...

14. Şaban

Şaban Yeni Üye

bıktım şu okey isteklerinden

15. Misafir

Misafir Misafir

facbook okeyde oyun nasıl bitirilir ?

16. Misafir

Misafir Misafir

ben oyunu oynamasını bilmiyorum bana kısaca anlatır mısınz

17. Elif Dilara

Elif Dilara Yeni Üye

okey oynamak çok keyifli birşeydir

18. Neslişah

Neslişah Yeni Üye

reelde okey oynamak kadar zevkli olduğunu düşünmüyorum

19. CoRçç

CoRçç Misafir

Aynen Kardeşim Bedede ölye oluyor çıldırdım ya

lütfen bulursan söle kardes

20. rapsodii

rapsodii Misafir

haklısın ya ben bsy sorcm ben facemı yenı actım sanal okey oynuyamıyorum kullanma yetkinz yok dio oyun acılmıo yardmcı olrsanz sevinirm....

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. facebook okey nasıl oynanır

,
  2. internette okey nasıl oynanır

,
  3. facebooktan oyun nasıl oynanır

,
  4. okey nasil oynanir ,
  5. internet üzerinden okey nasıl oynanır,
  6. facebook okey,
  7. okey plus oyun bitirme