Evlerde ısı yalıtımının önemi nedir

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Evlerde ısı yalıtımı bir çok konudan önemlidir. bu konuda Ülkemiz yeteri kadar bilinçli değil. Binalarda ısı yalıtımı hakkında bilgi sahibi olarak Ülkemizi daha rahat ve refah bir ortama çevirebiliriz.

Bildiğiniz üzere Ülkemiz günden güne büyüyor. Bu büyümeye dayalı olarak enerji ihtiyacımızda büyüyor. Ülkemiz yeteri kadar enerji ihtiyacına cevap veremezse bu enerjiyi diğer ülkelerden almak zorunda kalıyor. Buda Ülkemize ek masraflar çıkartıyor.

Binalarımızda ısı yalıtımı önlemlerini aldığımızda binalarda ortalama % 20 ile % 80 arasında ısı tasarrufu sağlanabiliyor. Buda para tasarrufu demektir. Yakıta ödenen paranın büyük kısmının da ithalat yoluyla yurt dışına gittiği düşünülürse, yalıtım yoluyla yakıt tasarrufu, döviz tasarrufu anlamına da gelmektedir.

Yalıtıma harcanan paranın, kendini genelde 4-6 yıl arasında amorti ettiği ön görülmektedir. Ayrıca binalarda ısı yalıtımını parasal boyutunun yarı sıra, iki önemli boyutu da bulunmaktadır. Daha az baca gazı ve daha az çevre kirliliği anlamına gelmektedir.

2. Murat

Murat Yönetici

Yeni yasalara göre mantolama sistemi ile binalar yapılmakta. Buda çok önemli, ben TOKİ de ikamet ediyorum aylık 200 tl ile Ankara'nın kışını atlatıyorum. Yalıtımsız evler 500 tl bile yakabiliyor.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş