Etkili Lazımlık Eğitiminin Sırrı

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Tuvalet eğitimine başlanacağı sırada lazımlık eğitiminin başarılı olması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekilde belirtilmiştir:

*Etkili bir lazımlık eğitimi verebilmeniz için öncelikle çocuğunuzun hazırbulunuşluk düzeyine dikkat etmelisiniz. 18- 24 ay arasındaki birçok çocuk tuvalet eğitimi için gerekli becerileri kazanmıştır; ama kimi zaman 3 ya da 4 yaşına kadar çocuklarda tuvalet eğitimi almama konusunda ısrarcılık davranışı gözlemlenebilmektedir. Başarılı bir tuvalet eğitimi için en uygun zaman dilimi sabırla beklenmelidir.

*Lazımlık eğitimi vermeden önce etkili bir plan yapılmalıdır. Etkili bir lazımlık eğitiminin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği konusunda ilgili hekim görüşlerinden faydalanılabilir; gerekirse bakıcı ve anne- anneanne- babaanne görüşlerinden de faydalanılmalıdır.

*Lazımlık eğitimi aceleye getirilmemelidir. Kimi zaman haftalar ya da aylar sürebilen bu eğitim sürecinde aşırı ısrarcı davranılmamalıdır. Ona gereken zaman tanınmalıdır.

*Çocuğunuza lazımlık eğitim sürecinde olumlu desteklemelerde bulunmanız gerekmektedir.

*Tuvalet eğitim sürecinde zaman zaman kazalar olabileceği hususu göz önüne alınmalı; bu durumda çocuğunuza asla kızgın tepkiler vermemelisiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş