Eski ve yeni ulaşım araçları

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Konforu artırıcı ihtiyacı giderici olarak sürekli yeniliklere imza atan insanoğlu eski ve yeni ulaşım araçları arasında ki farkı gördükçe ne kadar çılgın işlere imza attığını daha iyi anlıyor.

İnsanlar ulaşmak istedikleri yere yürüyerek gitmekteyken bu ulaşım türü onları zorlayınca hayvanları evcilleştirmiş ve. yük taşımak ve daha çok insan taşımak için at arabalarını kullanmışlardır. Sonraları Bisikletin ve motorsiklet icat edilmiş ve gidecekleri yere daha çabuk ulaşmışlarını sağlamıştır. Motorlu araçların icadıyla insan için hayat daha da kolaylaşmıştır.

Ulaşımda devrim olan demir yolları ulaşımında ilk buharlı ve kömürle çalışan trenler kullanılmış,günümüzde ise çoğunlukla daha modern ve hızlı olan metrolar, metrobüsler gibi araçlar kullanılıyor.

İnsanlar ilk zamanlardan bu yana Hz. Nuh'tan aldıkları ilham ile gemi yapımına merak salmışlardır. Kas gücüyle çalışan sandalların ve rüzgarla çalışan yelkenlilerin yerine motorun icadından sonra gemiler ve sürat tekneleri kullanılmıştır. Denizaltı askeri olarak kullanılan başka bir ulaşım aracı.

Uçmak gibisi yoktur, büyük bir rüya olan uçmanın denemeleri çok zaman almış 500 yıl öncesinden çok denenmiş ancak son 100 yıl içerisinde bu başarılmıştır. Tek pervaneli uçakla başlayan yolculuk günümüzde daha hızlı araçlarla devam etmektedir, uçaklar ses hızını aşacak duruma gelmişlerdir.

Ekli Dosyalar:

1 kişi bunu beğendi.
  2. canay

canay Yeni Üye

Daha neler çıkacak, mesela marmaray denizin altından gidecek yollar.

3. sanane

sanane Misafir

sevmedim ama yardımcı oldu 2 yıldız :D

Sayfayı Paylaş