Ergenlik döneminde yaşanan değişimler

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Ergenlik dönemi erkekler ve kızlar olmak üzere farkı yaş aralıklarında başlar ve biter. Genelde ergenlik dönemi 12 ile 21 yaşları arasında başlar ve biter. Ergenlik dönemi boyunca gençlerde fiziksel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler gençlerin yaşadıkları ortama göre değişiklikler gösterebilir.

Bu değişiklikler erkeklerde ve kızlarda farklıdır. Bunun yanında değişiklik gösteren ortak özelliklerde vardır.

Ergenlik Döneminde Erkek ve kızlarda görülen Ortak değişiklikler ;
    • Boy Uzaması.
    • Kilo Artışı.
    • Vücutta Kıllanma.
    • Deride Yağlanma.
    • Sivilcelenme.
    • Ter Salgısının Artması.
    • Kas Gelişimi.
    Bu değişiklikler ortak değişikliklerdi Birde bununla birlikte cinslerin kendi içlerinde gösterdikleri değişimler vardır Bunlar ise

Erkeklerde Görülen Değişiklikler :
    • Sperm Oluşumu.
    • Ses Kalınlaşması.
    • Sakal ve Bıyık çıkması.

Kızlarda Görülen Değişiklikler :
    • Dişi Üreme Organlarının Olgunlaşması.
    • Yumurta Oluşumu.
    • Adet Görme.
    • Göğüslerin Belirginleşmesi.

Ergenlik Döneminde Görülen Ruhsal Değişiklikler :

1- Toplumdaki rolünü belirleme isteği. (Ben Kimim? – Kimlik Arayışı).
    2- Hayatı ve çevreyi sorgulama.(Topluma Nasıl Faydalı Olurum – Kimlik Arayışı).
    3- Kendi başına hareket etme isteği.(Neden Herkes Yaptıklarıma Karışıyor? – Bağımsızlık Arayışı).
    4- Yalnız kalma isteği.(Beni Neden Yalnız Bırakmıyorlar? – Bağımsızlık Arayışı)
    5- Aynı gün içinde (sevinç, üzüntü, korku gibi) duygularının sürekli değişmesi.(Neden Kimse Beni Anlamıyor? – Duygusal Dalgalanma).
    6- Sebepsiz can sıkıntısı hissetme.(Canım Sıkılıyor Ne Yapsam Şimdi? – Duygusal Dalgalanma).
    7- Aşırı öfkelenme.(Herkes Bana mı Bakıyor? – Duygusal Dalgalanma).
    8- Hayal kurma.(Canım Sıkılıyor Ne Yapsam Şimdi? – Duygusal Dalgalanma).
    9- Cinsel konulara merak duyma.(Herkes Bana mı Bakıyor? – Duygusal Dalgalanma).
    10- Utangaçlık.(Herkes Bana mı Bakıyor? – Duygusal Dalgalanma).
    11- Bulunduğu ortamda dikkat çekme isteği.(Acaba O Benimle Arkadaş Olur mu? – İletişim).
    12- Arkadaş grubuna katılma isteği.(Acaba O Benimle Arkadaş Olur mu? – İletişim).
    13- İletişim kurmada güçlük çekme.(Bu Kadar Kızmasını Gerektirecek Ne Yaptım? – İletişim).
    14- Soyut algılama yeteneğinin artması.(Hangi Kazağımı Giysem Daha Güzel Olurum? – Zihinsel Değişim).
    15- Kararsızlık.(Hangi Kazağımı Giysem Daha Güzel Olurum? – Zihinsel Değişim).
    16- Bir konu üzerinde dikkatini uzun süre toplayamama.(Ders Çalışmaya Başlayalı 10 dk Oldu.Hala Bir şey Anlamadım – Zihinsel Değişim).
    17- Daha hızlı okuyup anlama.(Ders Çalışmaya Başlayalı 10 dk Oldu.Hala Bir şey Anlamadım – Zihinsel Değişim).

Venom ve Murat bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Yönetici

Ergenlik dönemi bazılarında farklı geçer, ancak genel olarak zor ve anlayış beklenen bir dönemdir.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Ergenlik dönemi kisiden kisiye göre degisiyor bazi kisiler icin bu dönem kolay geciyor bazilari ise zor bir dönem geciriyor tabii ki genel olarak o kisinin hayat sekline bagli birazda, 13-16 arasi felan baya bir kanim kayniyordu benimde :D Sonra 18-19 felan atlattik..

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş