Ergenlik Çağındaki Çocukla Nasıl Konuşulmalı?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

1. ender

ender Yeni Üye

Mükemmel bir anne baba rolü genel itibari ile çocuğunuz ergenlik döneminde gelene kadar devam eden bir süreç olacaktır hayatınızda. Ama emin olun ergenlik çağına gelen çocuğunuzla iletişim kurarken zaman zaman sendelemeye başlayacak; neden böyle bir iletişim kopukluğu olduğu konusunda kendinize kızmaya başlayacaksınız. Bu dönemde çocuğunuzla birlikte olumlu bir şekilde ergenlik dönemini bitirmeye ne dersiniz? Evet dediğinizi duyuyorum sanki. O zaman sizler için önereceğim tavsiyelere kulak asmanızı tavsiye ederim.

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla iletişimi olumlu kılmak için;

*Bu dönemde çocuğunuzun çevreye ve arkadaş çevresine bakış açısı farklılaşmaya başalar. Bu dönemde bu farklılığı ilk önce siz fark edin. Çocuğunuzla arkadaş olup onunla dertleşmeye başlayın bu dönem. Ona güvendiğinizi hissettirin. Arkadaşlarına değer verin. Onu sıkmayın. Öğüt vermeyi sıkmadan gerçekleştirin. Asla yapmamanız gereken şeyin yüksek sesle konuşmamak olduğunu bilin.

*Bu dönemde onu hataları ile cezalandırmak yerine hatalarından ders çıkarmasına yardım edin. Hatasını ona söyleyip bu konuda sohbet ederken daha iyisini yapacaksın; hatanı düzelteceksin. Ben sana inanıyorum ve güveniyorum diyerek onu motive edin. Kısacası onu cesaretlendirin.

ergenlik okul başarısı.jpg

*Çocuğunuza özel olduğunu hissettirin. Onu asla başka çocuklarla ya da yakın akraba akranları ile karşılaştırmayın - kısacası yarış atı misali diğerleri ile onu yarıştırmayın-.

*Çocuğunuza gün içinde özel zaman ayırın. Onun sevdiği aktiviteleri birlikte yapabilirsiniz. Sinemaya gidebilir, bilardo oynayabilir, pizza yiyebilir, piknik yapabilir, yüzebilirsiniz:)

*Seninle gurur duyuyorum gittikçe harika bir genç oluyorsun. Başarılısın, akıllısın, kendi adına doğru kararlar verebiliyorsun diyerek kendisine olan özgüvenini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Sabır

Sabır Admin Yetkili Kişi

Ergenler ile iletişime geçilecekse bu durumda biraz daha anlayışlı olmalı onların birer olduğunu unutmamalıyız.

3. Murat

Murat Yönetici

Ergenlik çağı çok önemli bir dönemdir, bu nedenle onlara çok sıcak ve empati yaparak yaklaşmalıyız.

4. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Ergenlik dönemi bir cocuk icin önemli bir dönemdir burada kisinin genellikle karakteri oturur ve tabii ki anne baba olarak bu dönemde cok buyuk isler dusuyor.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş