Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar Ve Çözümleri Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Tüm Dünya'da ve ülkemizde engelli vatandaşlarımız alınan önlemlere karşılık yinede bir takım sorunlarla karşı karşıya kalmakta. Son zamanlarda Türkiye adına engelliler için bir çok yasa çıkarılmış ve bu konuda pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Her vatandaşın eşit hakka sahip olduğu ülkemizde engellilerinin sorunlarına ve bu sorunların çözümlerine değineceğim.

Engelliler için yüksek, rampasız ve dar yaya kaldırımları en büyük sorun olarak biliniyor. Bunun yanında kaldırımlara park edilmiş arabaları düşünürsek engelsizlerin bile zor hareket ettiği bu kaldırımlarda engelli vatandaşlarımızın durumu gerçekten zor olacaktır. Çözüm yolu kaldırımların yeniden gözden geçirilmesi ve tekerlekli sandalyeler için rampaların yapılmasıdır. Kaldırımlarda bulunan araçları engellemek için engeller, zincir gibi, mantar gibi önlemler alınabilir. Bununla birlikte elektrik direkleri ve kaldırıma yerleştirilmiş banklar bulunmakta bunlarda en kısa zamanda kaldırılmalıdır.

Yayaların geçiş yerlerinde trafik lambalarının bulunduğu yerlerde sesli sinyalizasyonun çoğalmasına da öncelik verilmelidir. Toplu ulaşım araçlarını kullananlar için her ilde, her ilçede araçlara rampalı bir iniş çıkış yeri mutlaka yapılmalıdır. Otomatik açılır kapılar, dönen kapılar ise ayrı bir sorun. Bunların yanında engelliler için alternatif geçiş sistemlerinin yapılması gerekiyor.

2. ben ismimi vermek istemiyorum

3. s

sask Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş