Enfes İçli Köfte Tarifi

Konu, 'Yemekler' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

1. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

Kullanılan Malzemeler:

Dışı için:
    2 su bardağı köftelik ince bulgur
    3 çorba kaşığı irmik
    2 yumurta
    200 gr.kıyma
    2 çorba kaşığı biber salçası
    tuz
    karabiber
    2 çorba kaşığı un

İçi için:
    2 orta boy soğan
    500 gr kıyma
    1 su bardağı dövülmüş ceviz
    3 yemek kaşığı biber salçası
    karabiber
    tuz

Öncelikle 2 su bardağı bulgur ve 3 çorba kaşığı irmiği sıcak suyla ıslatıp şişmesi için üzerini kapatıyoruz.

Daha sonra iç malzemeyi yapmaya başlıyoruz. soğanı yemeklik doğrayıp az sıvıyağ ile tavada çeviriyoruz. Soğanlar pembeleşince içine kıymayı ekleyip kavuruyoruz. Kıymalar pişince önce salçasını, sonra tuzunu karabiberini ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.En son cevizleri ekleyip bir iki karıştırdıktan sonra ocağı kapatıp içimizi soğumaya bırakıyoruz. Bulguru geniş bir tepsiye alıp üzerine biber salçasını, kıymayı, yumurtaları, unu, tuzu, karabiberi ekleyerek yoğuruyoruz. Kıvamlı güzel bir hamur gibi olacak. Gerekirse un veya su ilavesiyle elde şekil verilecek kıvama getirebilirsiniz.
    İçli köfte hamurundan cevizden büyük parçalar koparıp elinizde içini oyun. İçine hazırladığınız kıymalı harçtan doldurup ağzını kapatın.Buzlukta saklayabilirsiniz. Kızartınca enfes oluyor.

Ekli Dosyalar:

2. _

_Caroline_ Yeni Üye

Enfes içli köfteyi mutlaka yapmak istiyorum ama elime yüzüme bulaştırırım diye cesaret edemiyorum.

3. Nursena

Nursena Admin

İçli köfte enfes yazılınca dedim sanırım işte güzel oldugunu göstermek icin ancak resimi görünce enfes nefis şahane olduguna kanaat getirdim sizde köfteyi bize getirinde yiyelim canım :)

4. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

İçli köfteyi gördükten sonra bayağı bir içlendim şimdi Annem olsada bana yapsaydı yeseydim.

5. M

Mina Yeni Üye

İçli köfteye bayılıyorum bol limon sıkacaksın ardından yiyeceksin.

6. k

kadersiz Yeni Üye

Bu güzel tarifi not defterime ekledim

7. a

aybike Yeni Üye

Malzemelerini çoğaltmak istersek ne tavsiye edersiniz.

8. m

mapd2006 Yeni Üye

Teşekkür ediyorum. Mutlaka deneyecegim.

9. Murat

Murat Yönetici

Bu içli köfteyi kim yaptıysa ses versin , onu dolgun maaşla işi yoksa personelim yapmak istiyorum her gün 1 tabak yapsın bana 7 tane yerim :)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş