1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Biyografi-Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Elmalılı M. Hamdi Yazır (1877 - 1942)

  Elmalılı M. Hamdi Yazır Elmalı âlimlerinden Mehmet Efendi'nin kızı Fatma Hanım'dır.  İlkokulu ve bugünkü ortaokula denk sayılan Rüşdiye'yi Elmalı'da bitiren Hamdi Efendi özellikle 1876 "Kanun-i Esâsi"sinin değiştirilmesinde önemli rol oynamıştır.  1909 yılında Mülkiye Mektebi'nde Ahkâm-ı Evkâf ve Arâzî dersleri okutmuş ve yine aynı yıllarda Mekteb-i Kuzâtta "Fıkıh" dersleri vermiştir. Daha sonra Darü'l-Hikmeti'l-İslâmiye (Şeyhü'l-İslâmlığa bağlı Yüksek Müşavere Heyeti) üyeliğine ve bir müddet sonra da başkanlığına tayin edilmiştir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Evkaf Nazırlığı'nda bulunmuş ve bu sırada Âyan Meclisi üyesi olmuştur.  Cumhuriyetin ilânı sırasında Mütehassısîn medresesinde mantık müderrisi idi. Medreseler kaldırılınca evinde inzivaya çekilmiş "Hak Dini Kur'an Dili" adındaki Türkçe tefsiri hazırlamasına imkân vermiştir. Tefsire başlamadan önce Mısırlı Prens Abbas Halim Paşa'nın teşviki ile "Büyük İslâm Hukuku Kâmusu" ile meşgul bulunuyordu. Bu eserle birkaç yıl meşgul olduktan sonra yarım bırakmış ve tefsiri yazmaya başlamıştır.  Âyan üyeliğinin son yıllarında Fransızca'dan tercümeye başladığı bir felsefe tarihi kitabını tamamlayarak ilave ettiği önemli bir dibace (önsöz) ve diğer haşiyelerle birlikte "Metalib ve Mezahib" adıyla bastırmıştır.  Hamdi Efendi ayrıca devrinin güzel sanatlarından olan hat ve mûsikî ile de ilgilenmiştir. Özellikle "Nesih" ve "Sülüs" yazılarda iyi bir hattat idi. Aynı zamanda hâfız olduğu için alaturka mûsikînin çeşitli makamlarıyla ciddi bir şekilde meşgul olmuştur.  Hamdi Efendi 27 Mayıs 1942'de İstanbul Erenköy'de vefat etmiştir.
  ESERLERİ:

  Basılmış Olanlar:

  Hak Dini Kur'an Dili İrşadü'l Ahlâf fî Ahkâmi'l-Evkâf.

  Basılmamış Olanlar:

  Usûl-i Fıkıh'a ait bir eseri eksik dir divanı.  Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın bunlardan başka; Sırat-ı Mûstakîm aynı zamanda devrinin günlük gazetelerinde de ilmî makaleler yazmıştır.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  "hak dini kur'an dili" isimli tefsir i yazmıs sahıs...
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  ikinci abdülhamidin hal fetvasının sadece müsveddesini hazırlamış ancak hayatı boyunca bunun üzüntüsünü yaşamıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş