Eksikleri Tamamlıyoruz; “Arabanızın uçmasını isteseydiniz, ona neler ilâve ederdiniz?”;ÖyküTamamlama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Serbest Zaman:

Öğrenciler güler yüzle karşılanır.Çocukların dikkati panoda asılan iki tane yuvarlak yüz figürlerine çekilir. Yüzlerin biri bütün organları ile çizili olup diğerinde her bir organın sadece bir tanesi vardır.Öğrencilerden diğer eksikleri fark etmesi ve tamamlaması istenir.Çocuklar, legolardan araba yapmaları için yönlendirilir.Bu arada tekerlekli legolar saklanır. Çocuklara araba yapabilmeleri için neyin eksik olduğu buldurulur.Öğretmen tekerlek legoları çıkararak, öğrencilerin arabaların eksik kalan yerlerini tamamlamalarını sağlar.Sınıfta renkli bantlar yerlere araba yolu şeklinde yapıştırılır.Hazırlanan yollarda nelerin eksik olduğu çocuklara sorulur. (Lambalar, kaldırımlar vb.)Eksiklikler tahta blok vb. oyuncaklarla tamamlanır. Legolardan yapılan arabalarla hazırlanan yollar kullanılarak oynanır.

Sanat:

Öğrencilere kırmızı ve yeşil hamurlar dağıtılır.Hamurlardan araba yapmaları için yönlendirilir.

“Arabanızın uçmasını isteseydiniz, ona neler ilâve ederdiniz?” sorusu çocuklara sorulur. Çocuklar yaptıkları arabalara ilaveler yapmaları için yönlendirilir.

Türkçe:

Öğrenmen hamurdan yapılan tekerlekleri olmayan kırmızı renkli araba ile tekerlekleri olan yeşil renkli arabayı kullanarak aşağıdaki öyküyü anlatır.

“Küçük kırmızı renkli araba ağlıyormuş. Arkadaşının ağladığını gören yeşil renkli araba yanına gelmiş ve:

– Neden ağlıyorsun arkadaşım? demiş. Küçük kırmızı araba:

– Tekerleklerimi kaybettim. Bu yüzden ağlıyorum, demiş. Yeşil renkli araba: “Arkadaşım için ne yapabilirim?” diye düşünmüş.

Sence ne yapabilir?” denilerek çocuklardan öyküyü tamamlamaları istenir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş