Ehliyet Almanın Yeni Şartları

Konu, 'Sınavlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Yeni ehliyet eğitimi müfredatındaki değişiklikler 2014 yılında tam olarak uygulanmaya başlanacak, ehliyet almak eskisi kadar kolay olmayacak, alanlar ise bir kere aldım tamamdır diyemeyecek.
    Kasaptan, yada bakkaldan mı ehliyet aldın devri kapanacağa benziyor 25 yıllık ehliyet eğitimi müfredatında yenilemeye gidiliyor. Yeni ehliyet eğitimi müfredatı hakkında kısa açıklama yapan Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, "Eskiden motorun içeriği ve tamire yönelik bilgiler vardı ama artık sürücünün araca müdahale şansı yok. Cihazlarla kontrol ediliyor araçlar ve servislere gidiyorsunuz. Sürücü olarak aracı tanıma, göstergeleri bilme, sinyalleri bilme, lastik havasını bilme ve günlük, haftalık, aylık basit bakımların öğrenilmesi gerekiyor. Teknik anlamda sürücünün kullanmasına yönelik yapması gereken şeyler anlatılacak araç bilgisi dersinde." dedi.

Sürücü kurslarında adaylara, trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği dersleri teorik verilecek. Daha önce yer alan motor dersi ise araç teknikleri dersi olarak yer alırken çevre dersinde trafik psikolojisi eğitimi de verilecek. Daha önce 35 saat olan trafik dersi şimdi 16 saate, motorlu araç tekniği dersi 20 saatten 6 saate ve ilk yardım dersi 12 saatten 8 saate düştü. Ayrıca teorik sınavlar tek ders haline getirilip, 3'ünün toplamının değerlendirilmesi dikkate alınacak. Derslerin içeriğindeki birçok teknik bilgiler çıkarılarak yerine sürücülerin bilmesi gereken önemli bilgiler eklendi.

Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş