Edip Akbayram Biyografi-Edip Akbayram Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

[​IMG]Edip Akbayram

29 Aralık 1950'de Gaziantepte doğdu.Henüz dokuz aylıkken çocuk felcine yakalandı. Bu kötü hastalığın pençesinde çocukluğunu geçiren Edip Akbayram'ın müziğe tutkusuda çocukluk yıllarında başladı. "Haftalığımdan biriktirdiği paralarla ünlü pop şarkıcılarının konserlerine gider eve döndüğümde aynanın karşısında onların taklitlerini yapardım." diyor Akbayram o yıllar için. Çocukluk yıllarında bir orkestra kurarak amatör olarak evlerinin yakınındaki bir düğün salonunda çalıştı.

Lisede kurdukları orkestrada Pir Sultan'ın Karacaoğlan'ın deyişleri üzerine yaptıkları besteleri çalıp söylediler. İlk plağını da lise yıllarında yaptı: ‘‘Kendim ettim kendim buldum. İlk plağını çıkardığı grubun adı Siyah Örümcekler'di. Plakta zaten "Siyah Örümcekler-Gaziantep Orkestrası" ve "Edip Albayram ve Siyah Örümcekler" başlıkları altında iki farklı baskıyla çıktı.

Gaziantep'ten sonra Adana ikinci adresi oldu Edip Akbayram'ın. Adana Akbayram'ın kurduğu orkestrayla ilk sahneye çıktığı kenttir. Burada "Beyaz Saray" adlı bir gazinoda çalışmaya başdı.

Akbayram yoksulluk içinde geçen bir çocukluktan sonra babamın bana muayene açacak parası yoktu ki!" diyordu sanatçı geçirdiği o yoksulluk yılları için.

İstanbul'a geldikten sonra 1971'de Altın Mikrofon Yarışması'na katıldı.Aşık Veysel'in bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan "Kükredi Çimenler" ile birinci oldu. 1974'te Dostlar Orkestrası'nı kurdu ve Anadolu pop müziğinin önde gelen isimlerinden biri oldu.Daha sonra Kara Kuzu Deniz Üstü Köpürür ve Garip adlı 45'liklerimle ödüller aldı ve ünü yurt çapında duyulan bir sanatçı oldu. "Aldırma Gönül" ve "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" adlı parçalarıyla satış rekorları kıran ve altın plak kazanan sanatçının çeşitli kuruluşlar tarafından verilen 250 kadar ödülü mevcuttur.

Edip Akbayram koskoca bir dört yıl. Zor yıllardı o yıllar. Kimse bana iş vermedi. Karımın bileziklerini ve alyanslarımızı sattık. 12 Eylül sonrası beni canavar gibi görmeye başladılar." diyor Edip Akbayram o yıllar için.

80'ler Edip Akbayram ve benzeri müzik yapanlar için zor yıllardı. Arabesk okumasını istediler Vedat Türkali'nin yapıtlarından bestelediği şarkılar vardı bu albümünde.

Edip Akbayram başlangıçtan itibaren ne yapmak istediği şöyle açıklıyordu: "Kalıcı bir şeyler yapmak istiyordum. Fikret Kızılok ve Cem Karaca'nın Anadolu ezgilerini pop çizgisinde söylemelerini örnek olarak aldım. Renk ve çizgide tamamen bir Edip Akbayram olarak geliştirdim. Toplumcu müzik yapmak istedim. Müziğimde geniş halk kitlelerinin yaşamı daha çağdaş bir şeyler yapmak istiyordum."

Bugün geçimimi kaset ve konserlerimden gelen paralarla sağlayan sanatçının bir de iki ortaklı küçük bir inşaat şirketi bulunuyor. Çevre düzenlemeciliği bir kızı var...

işte size şarkı sözleri hangisini merak ediyorsanız tıklayın yeter[​IMG]

- Edip Akbayram -

(1946)

[​IMG] Bekle Bizi İstanbul(907)

[​IMG] Bir Şafaktan Bir Şafağa(186)

[​IMG] Çeşmi Siyahım(1492)

[​IMG] Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme(1408)

[​IMG] Eşkiya Dünyaya(251)

[​IMG] Gel Acelem Var(450)

[​IMG] Hasretinle Yandı Gönlüm(1740)

[​IMG] Hava Nasıl Oralarda?(628)

[​IMG] Kuşlar(608)

[​IMG] Nice Yıllara Gülüm(386)

[​IMG] Pusu(370)

[​IMG] Sen Benden Gittin Gideli(2280)

[​IMG] Türküler Yanmaz(224)

BekLe Bizi İstanbuL..[/b]

"salkım salkım tan yelleri estiğinde

mavi patiskaları yırtan gemilerinle

uzaktan seni düşünür düşünürüm

istanbul

binbir direkli haliç'inde akşamlar

adalarında bahar süleynaiye'nde güneş

ey sen ne güzelsin ey kavgamızın şehri

istanbul

boşuna çekilmedi bunca acılar

büyük ve sakin süleymaniye'nle bekle

parklarınla köprülerinle meydanlarınla

bekle bizi istanbul

tophane'nin karanlık sokaklarında

koyun koyuna yatan çocuklarınla bekle

bekle zafer şarkılarıyla geçişimizi

istanbul

haramilerin saltanatını yıkacağız

bekle o günler gelsin gelsin istanbul

sen bize layıksın biz de sana istanbul

istanbul

boşuna çekilmedi bunca acılar

büyük ve sakin süleymaniye'nle bekle

parklarınla köprülerinle meydanlarınla

bekle bizi istanbul"

Edip Akbayram - Sen Benden Gittin Gideli Öyle ağırım ki kendime

Sen benden gittin gideli

Tenim küs olmuş tenime

Sen benden gittin gideli

Öyle bıkmışım ki kendimden

Kurudum düştüm dalımdan

Sanki ruhum çıktı canımdan

Sen benden gittin gideli

Bir cefam var idi bin oldu

Aktı gözüm yaşı sel oldu

Yaz baharım döndü kış oldu

Sen benden gittin gideli [/i][/b]

Edip Akbayram - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Değmen benim gamlı yaslı gönlüme

Ben bir selvi boylu yardan

Ayrıldım ayrıldım oy

Evvel beraberdik dostun bağında

Felek vurdu yuvamızdan

Ayrıldım ayrıldım oy

Garip kaldım şimdi gurbet ellerde

Ben gönlümü çalan yardan

Ayrıldım ayrıldım oy

Çok ağladım Leyla gibi çöllerde

Ferhat gibi şîrin yardan

Ayrıldım ayrıldım oy

2. H

Hoca Yeni Üye

sırf akp düşmanlığını ispat için chp'ye destek verilir mi diye kendisine sitemlerini ilettiğim sanatçıdır. güzel ve güneşli günleri'de cumhuriyet mitinglerinde silivri'de yatanlarla beraber söylemişti ya...

3. M

Muhibbi Yeni Üye

mayıs albümünün ilk klibi yayımlanmıştır

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş