Düzgün ve dağınık yansıma nasıl meydana gelir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında asi-guzel tarafından paylaşıldı.

1. asi-guzel

asi-guzel New Member

Düzgün ve dağınık yansıma nasıl meydana gelir bilgi verebilirmisiniz?

2. Ruhsar

Ruhsar Member

Yansıma, homojen bir ortam içerisinde ışık ışınlarının yansıtıcı bir yüzeye çarparak yön ve doğrultu değiştirip geldiği ortama geri dönmesi olayına denir. Yansımanın genel örnekleri ışık, ses ve su dalgalarıdır. Düzlem aynalarda yansıma, saydam ortamda hareket eden ışığın herhangi bir yüzeye çarpıp geri dönmesi olayıdır. Yansıma olayında ışığın hızı, frekansı, rengi yani hiçbir özelliği değişmez. Sadece hareket yönü değişir.
    Yansıma tam yansıma,düzgün yansıma ve dağınık yansıma olmak üzere üçe ayrılır.

Düzgün Yansıma Işınların geldiği yüzey düzgün olursa, bu yüzeyin her noktasında normaller birbirine paraleldir. Şekildeki gibi gelen ışınların gelme açıları birbirine yansıma açıları da birbirine eşit olur.
    Dağınık Yansıma Eğer yüzey düzgün değilse, yüzeyin bütün noktalarındaki normaller farklıdır. Yüzeye paralel gelen ışınların gelme açıları yansıma açılarına eşit olmaz. Bu yansımaya dağınık yansıma denir.
    YANSIMA KANUNLARI

1. Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemde bulunur.
    2. Gelen ışının normalle yaptığı açı, yansıyan ışının normalle yaptığı açıya eşittir.
    3. Normal doğrultusunda gelen ışınlar, geldikleri doğrultuda geri yansırlar.
    4. Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya yansıma açısına eştir.

3. Misafir

Misafir Misafir

evet;) aradığım cevaplar

4. Misafir

Misafir Misafir

kısa yazsanız daha iyi olacakt

5. Yansıma, homojen bir ortam içerisinde ışık ışınlarının yansıtıcı bir yüzeye çarparak yön ve doğrultu değiştirip geldiği ortama geri dönmesi olayına denir. Yansımanın genel örnekleri ışık, ses ve su dalgalarıdır. Düzlem aynalarda yansıma, saydam ortamda hareket eden ışığın herhangi bir yüzeye çarpıp geri dönmesi olayıdır. Yansıma olayında ışığın hızı, frekansı, rengi yani hiçbir özelliği değişmez. Sadece hareket yönü değişir.
    Yansıma tam yansıma,düzgün yansıma ve dağınık yansıma olmak üzere üçe ayrılır.

Düzgün Yansıma Işınların geldiği yüzey düzgün olursa, bu yüzeyin her noktasında normaller birbirine paraleldir. Şekildeki gibi gelen ışınların gelme açıları birbirine yansıma açıları da birbirine eşit olur.
    Dağınık Yansıma Eğer yüzey düzgün değilse, yüzeyin bütün noktalarındaki normaller farklıdır. Yüzeye paralel gelen ışınların gelme açıları yansıma açılarına eşit olmaz. Bu yansımaya dağınık yansıma denir.
    YANSIMA KANUNLARI

1. Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemde bulunur.
    2. Gelen ışının normalle yaptığı açı, yansıyan ışının normalle yaptığı açıya eşittir.
    3. Normal doğrultusunda gelen ışınlar, geldikleri doğrultuda geri yansırlar.
    4. Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya yansıma açısına eştir.

6. Misafir

Misafir Misafir

7. Misafir

Misafir Misafir

hiç açık değil of

8. Misafir

Misafir Misafir

HOCAM bu dersimi sizin sayenizde çözdüm

9. Misafir

Misafir Misafir

bide sekil koysanız daha iyi olacak.

10. Misafir

Misafir Misafir

;) aradığım cevabı buldum saqolun :eek:

11. Misafir

Misafir Misafir

Bu eğitim için çok güzel bir ders örneği olmuş.

12. insan

insan Misafir

13. pipiş

pipiş Misafir

14. Misafir

Misafir Misafir

ewet aynen öyle :) süper birsiteher şey varr:p

15. Misafir

Misafir Misafir

aynen kollarım ağırıdı yazmaktan bu arada tşk ederimm:

16. Misafir

Misafir Misafir

süpperrrrrrrrrrrrr ama çok uzun

17. Misafir

Misafir Misafir

işte aradıgım cevapları buldum ck tşk ederim:eek:;):D:(:rolleyes::eek::p

18. Misafir

Misafir Misafir

Bu konuda bilgim eksikti çok teşekkürler

19. Misafir

Misafir Misafir

bence bana göre istediğim şey değil bu soru ama yinede güzel soru :rolleyes:pek anlayamassınız ama ben nedediğimi biliyorum:mad::mad::mad::mad::mad::eek::eek::eek::eek::confused::confused::confused::eek::eek::p:p;);):D:):)..........

20. dsafcdsf

dsafcdsf Misafir

ASDSF Boşu boşuna aramışım güzel site ama bi sorumun cevabını tam alamadım :DD

Sayfayı Paylaş